Artykuły

Bydgoszcz. Andrzej Łachański nie żyje

W nocy z 8 na 9 sierpnia 2006 roku zmarł Andrzej Łachański - aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku i w latach 2000-2005 Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Miał 40 lat.

Andrzej Łachański pracował w Bydgoszczy przez kilka sezonów. Pojawił się wczesną jesienią roku 2000 i szturmem zdobył uznanie publiczności brawurowo zagraną rolą Petruchia w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira w reżyserii A. Orzechowskiego. To za tę rolę zdobył Złotą Maskę i Nagrodę Radia PiK. W sezonie 2000/2001 zagrał z nie mniejszym powodzeniem Jurija Aleksiejewicza w "Czwartej siostrze" Janusza Głowackiego, Waśkę Piepieła w adaptacji "Na dnie" Maksyma Gorkiego, a także bardzo trudną glówną rolę w "Skórzanej masce" Helmuta Kraussera. Pod koniec 2001 roku Andrzeja Łachańskiego zaczęły nękać kłopoty zdrowotne. Pojawił się jeszcze w "Pinokiu" Carla Collodiego, z wielkim trudem wystapił w premierowym spektaklu "Balu w Operze" Juliana Tuwima, ale z roli w "Rodzinie wampira" Wasilija Sigariewa już musiał zrezygnować. Rehabilitacja po drugiej operacji pomogła, ale na krótko. Udało mu się jeszcze zagrać w "Przygodach rozbójnika Rumcajsa" Vaclava Ctvrtka i w "Ryszardzie III" Szekspira, jednak kolejne zwolnienia lekarskie spowodowały stopniowe wycofywanie się najpierw z ról, a ostatecznie z zawodu.

Andrzej Łachański nie umiał żyć bez teatru: pojawiał się na premierach kolegów, jeśli czuł się lepiej chętnie uczestniczył w pracach jury konkursów recytatorskich, współpracował z Radiem PiK, profesjonalnie oprowadzał wycieczki szkolne po teatrze barwnie opowiadając o tym, jak powstają przedstawienia. W lutym 2005 roku przeszedł na rentę, ale kontaktów z Teatrem Polskim nie zaniechał.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji