Artykuły

Wrocław. Dwoje kandydatów na dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Dwoje kandydatów zgłosiło się do konkursu na dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jednym z nich jest radny PiS.

Teatr Pantomimy pozostaje bez dyrektora od końca lipca. Władze województwa nie przedłużyły wtedy kontraktu Zbigniewowi Szymczykowi, który z placówką związany był od 35 lat. Uzasadnienie było jedno: teatr potrzebuje menedżera, nie artysty.

Obecnie obowiązki dyrektora pełni Agnieszka Charkot, aktorka, pedagożka, sekretarz literacka i kierowniczka działu marketingu.

Dwoje chętnych na stanowisko dyrektora

Do konkursu, który ogłoszono na nowego szefa, zgłosiło się dwoje kandydatów: Olga Nowakowska i Radomir Piorun.

Olga Nowakowska jest magistrem sztuki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prawa na Uniwersytecie Wrocławskim i absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym. Pracowała we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, była kuratorką programową jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław. Obecnie Nowakowska jest dyrektorką finansową Strefy Kultury Wrocław.

Startowała w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu po odwołaniu Cezarego Morawskiego, ale z wyścigu odpadła od razu. Uznano, że nie spełnia kryteriów formalnych.

Radomir Piorun ukończył Wyższą Szkołę Gospodarki Krajowej w Kutnie na Wydziale Studiów Europejskich, Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W latach 1996-2015 był aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także wykładowcą w Studium Pantomimy w tej placówce, reżyserem spektakli i nauczycielem Sztuki Mimu w ośrodkach i centrach kultury w Polsce, a także za granicą.

Obecnie jest szefem Miejskiego Domu Kultury w Kole w województwie wielkopolskim i radnym powiatu kolskiego z PiS, gdzie szefuje Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Piorun chce wrócić do Wrocławia

Piorun w Kole, swoim rodzinnym mieście, pięć lat temu stworzył swój teatr pantomimy w MDK. Miał jednak problemy, bo kiedy MDK przekształcono w instytucję kultury, pracownikom obcięto wynagrodzenia. W tym Piorunowi - nie dostał nawet całego etatu.

- Muszę się stąd ewakuować, żeby po prostu przeżyć - tłumaczył Piorun, którego cytowało Radio Merkury. We wrześniu pożegnał się z widzami spektaklem "Piekło".

Nowy dyrektor już wkrótce

Kandydatów będzie przesłuchiwać komisja konkursowa powołana przez Urząd Marszałkowski. W jej skład wchodzą: Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca) - dyrektorka wydziału kultury w urzędzie marszałkowskim, Danuta Marosz - dyrektorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Agnieszka Czaplińska-Mrozek - prorektor wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Agnieszka Kulińska i Piotr Soroka z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury, związków zawodowych i ZASP.

Posiedzenie odbędzie się 13 grudnia w południe. Nowakowska i Piorun będą musieli nie tylko zaprezentować się przed komisją, ale przedstawić też pomysł na funkcjonowanie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

- Tego dnia zostanie też wyłoniony zwycięzca konkursu - informuje Michał Nowakowski, rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji