Warszawa. "Kilka monologów i piosenek..." w IT
2 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się gościnny pokaz spektaklu muzycznego "Kilka monologów i piosenek na podstawie czterech cytatów" powstałego z okazji ogólnopolskiej konferencji naukowej "Kilka słów o Konradzie Swinarskim", która odbyła się 14 listopada w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Scenariusz składa się z monologów i piosenek, które są współczesnymi rozważaniami o żywiole teatru. Na scenie występują studentki i studenci aktorstwa warszawskiej Akademii Teatralnej. Perspektywa młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową drogę jest głównym motorem spektaklu.
"Kilka monologów i piosenek na podstawie czterech cytatów", to opowieść o przywiązaniu aktorów do reżysera i odwrotnie. Opowieść o tym, jak trudno zbudować związek w zawodzie, którzy żąda bezwzględnej miłości i poświęcenia mu całego swojego życia. A może to przestarzały model? Może dzisiaj jest inaczej, łatwiej? Jaka jest osobista cena tworzenia teatru? Jakimi tematami powinien zajmować się teatr w czasach skrajnego konsumpcjonizmu i zagłady natury? Powinien mówić o tych problemach, czy wręcz przeciwnie - dawać wytchnienie od przerażającej rzeczywistości?
Cztery cytaty z książki Józefa Opalskiego "Rozmowy o Hamlecie i Konradzie Swinarskim" są punktem wyjścia do zadawania tych pytań. Spektakl powstał na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na finał konferencji naukowej "Kilka słów o Konradzie Swinarskim".
W spektaklu wykorzystano fragmenty książki "Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie" autorstwa Józefa Opalskiego.
*
Scenariusz, teksty piosenek, scenografia i reżyseria: Sławomir Narloch
Muzyka: Jakub Gawlik
OBSADA
DZIEWCZYNA, KTÓRA NIE CHCE WIELE
Julia Borkowska
DZIEWCZYNA Z MAŁĄ DUSZĄ
Maria Kozłowska
CHŁOPAK Z SERCEM NA HULAJNODZE
Ignacy Martusewicz
CHŁOPAK, KTÓRY SIĘ BOI
Mikołaj Śliwa
Zespół StreetWhispers w składzie:
Jakub Gawlik - akordeon
Franciszek Kmita - klarnet
Michał Zuń - kontrabas / gitara basowa
Tomasz Bielecki - instrumenty perkusyjne (gościnnie)
WSTĘP WOLNY
***
SŁAWOMIR NARLOCH
Kaszub, Kociewiak i Borowiak w jednym ciele. Jeden z założycieli i dyrektor niezależnego Teatru Pijana Sypialnia, który działa w Warszawie od 2012 roku. Pomysłodawca cyklu "Teatr na leżakach", który w całym kraju przyciągnął tysiące fanów widowisk teatralnych pod gołym niebem. Reżysersko debiutował WESELEM na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Widowisko, w którym wzięło udział ponad stu artystów zostało wyróżnione nagrodą reżyserką na festiwalu TOPOFF w Teatrze Małym w Tychach. Jego spektakl "Oratorium o mleku", który powstał na zaproszenie Festiwalu Nowe Epifanie został nagrodzony na 9. Forum Młodej Reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Obecnie student wydziału reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.