Artykuły

Białystok. W BTL-u premiera "3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże"

Uwspółcześnione pieśni Stanisława Moniuszki zaaranżowane w różnych stylach muzycznych i podane w kabaretowym wydaniu, proponuje Białostocki Teatr Lalek w najnowszym spektaklu "3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże". Premiera w piątek.

Spektakl wpisuje się w obchodzoną w 2019 r. dwusetną rocznicę urodzin tego kompozytora - poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski.

- Chcieliśmy zrobić przedstawienie, które poniekąd wpisze się w te obchody, natomiast może ta konwencja i cała zabawa w ten temat nie będzie, mam nadzieję, taką sztampą jaką oglądamy na co dzień w związku z obchodami (wokół) wielkich osób - powiedział Malinowski.

Reżyser i autorka scenariusza spektaklu Bernarda Bielenia powiedziała dziennikarzom, że twórcom zależało na pokazaniu twórczości Stanisława Moniuszki przez pryzmat współczesności tego twórcy, bo - jak oceniła - był kompozytorem współczesnym w czasach, w których żył.

- Moniuszko jest to postać, która obecnie jest +na tapecie+, tak można powiedzieć kolokwialnie (...), ale Moniuszko jest cały czas jakimś takim pomnikowym twórcą i jeżeli ktoś nie interesuje się śpiewem klasycznym czy klasyczną operą, jakoś tak tego Moniuszkę spycha (...) właśnie w tę pomnikowość. A w momencie, kiedy się przybliży tę postać, to się okazuje, że Moniuszko był niezwykle współczesnym jak na tamte czasy twórcą - powiedziała reżyser.

- Wydaje mi się, że ta współczesność jest najbardziej zaniedbanym elementem z jego życiorysu" - dodała. Podkreśliła, że we wszystkich biografiach tego kompozytora można wyczytać, że "kochał muzykę, ludzi" i z tego czerpał. - Dlatego to 3xM, bo Moniuszko nie miał szczęścia w miłości, ani do muzyki ani do ludzi, bo wiele osób go najnormalniej w świecie opuszczało, albo wykorzystywało - mówiła reżyser.

Spektakl jest oparty o wybrane pieśni ze "Śpiewnika domowego" zaaranżowane współcześnie, w konwencji kabaretowej, kolażowej, elementy biografii Moniuszki. - Wykorzystujemy kolaż zarówno w muzyce, plastyce jak też w łączeniu całego programu, który przygotowaliśmy dla widzów - powiedziała Bielenia.

Twórca aranżacji muzycznych do spektaklu Marcin Nagnajewicz powiedział, że Moniuszko "jawi się" w tym przedsięwzięciu jako twórca uniwersalnych melodii, które mogą być inspiracją dla współczesnego aranżera. Mówił, że chciał pokazać, że są też interesujące dla współczesnego odbiorcy. - Więc będzie wszystko: i jazz i pop i trochę poezji śpiewanej" - wyjaśnił.

Ludową tradycję i współczesność łączą również zaprojektowane do spektaklu kostiumy autorstwa Martyny Stepan-Dworakowskiej.

W spektaklu pojawiają się również lalki z wielu innych realizacji teatru, które zostały wybrane przez scenografa Andrzeja Dworakowskiego z teatralnego magazynu.

Rok 2019 jest decyzją Sejmu RP rokiem Stanisława Moniuszki (1819-72)- jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, twórcy opery narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji