Legenda patronuje młodym
W Operze Nova wybitni polscy śpiewacy i dyrektorzy teatrów muzycznych oceniać będą sopranistki, mezzosopranistki. barytonów, tenorów. Najlepsi w finale i na gali wystąpią w przyszłą sobotę i niedzielę.
Nie przez przypadek Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego po raz pierwszy odbędzie się właśnie w tym roku. Jesienią, dokładnie 23 września, minęła setna rocznica urodzin wielkiego polskiego śpiewaka - legendarnego tenora, który pozostaje niedoścignionym odtwórcą ról moniuszkowskich. Bogdan Paprocki pochodził z Torunia, był solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Maestro Paprocki był ewenementem na skalę światową, występując nieprzerwanie przez 6o sezonów, na stołecznej scenie wykreował 50 ról i wystąpił w 2800 przedstawieniach!
By upamiętnić tak wyjątkową postać, swe siły połączyli: powołane w marcu br. Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Opera Nova, w której trzy etapy konkursu, w tym wielki finał z orkiestrą i gala, odbędą się 12-17.11.
Jak podkreślał podczas konferencji prasowej w operze pomysłodawca Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego i zarazem prezes stowarzyszenia Adama Zdunikowski, to pierwsze tego typu wydarzenie w północnej Polsce o tak wysokiej randze. W jury zasiądą najznakomitsi polscy śpiewacy, jak: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek - niebędący wykładowcami w uczelniach akademickich o profilu wokalnym. To zagwarantuje bezstronność i obiektywizm oceny.
Ponadto w III etapie konkursu w jury zasiądą także dyrektorzy polskich teatrów muzycznych i operowych. Co więcej, dyrektorzy ufundują nagrody w postaci udziału w spektaklach operowych. Laureaci konkursu otrzymają także wysokie nagrody pieniężne - 6 nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach - żeńskiej i męskiej) oraz wyróżnienia. Będą też nagrody specjalne. M.in. Adam Zdunikowski, który jest wybitnym polskim tenorem, ufundował nagrodę dla najlepszego tenora konkursu.
Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego adresowany jest do absolwentów i studentów polskich akademii muzycznych (kobiety do 32 lat, mężczyźni do 34 lat). Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu przeszło najśmielsze oczekiwania - zakwalifikowało się 71 uczestników, wśród których jest aż 18 nazwisk znanych bydgoskim (i nie tylko) melomanom. Na liście uczestników wyszukaliśmy 10 nazwisk figurujących wśród solistów Opery Nova, w tym trzech współpracujących z bydgoską sceną operową oraz 8 osób z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W miniony wtorek w obecności mediów w Operze Nova wylosowano uczestnika o nr 25, co oznacza, że baryton Łukasz Klimczak rozpocznie przesłuchania I etapu 12 listopada od godz. 10 na scenie kameralnej opery.
Otwarty dla publiczności wielki finał z udziałem ok. 20 najlepszych uczestników z towarzyszeniem orkiestry Opery No-va odbędzie się w sobotę, 16.11. w godz.: 10-14 i 18-22, bilety na przesłuchania: 15, 25, 30 zł. W koncercie galowym 17.11. o godz. 18 (bilety: 20, 40, 50 zł) wystąpią finaliści i laureaci konkursu wraz orkiestrą. Repertuar koncertów jest bardzo bogaty, będą to najpiękniejsze arie z polskich i światowych dzieł operowych. Bilety można nabyć w kasie opery i na opera.bydgoszcz.pl.