Artykuły

Olsztyn. Baśń Leśmiana na deskach Jaracza

Poetycką "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana przygotowują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera familijnego spektaklu w reżyserii Jarosława Kiliana odbędzie się w sobotę.

We wtorek podczas konferencji zapowiadającej premierę reżyser powiedział, że najciekawszą kwestią dla twórców jest poezja ukryta w prozie w klechdzie sezamowej.

- To wszystko, co napisał Leśmian, jest napisane w metrum wierszowym i z rymami. Wykrycie tej tkanki poezji melicznej (budowa wiersza podporządkowana rytmiczności językowej - PAP) stało się dla nas wyzwaniem ale też punktem wyjścia dla opowiedzenia przedziwnej, groźnej i pięknej historii. Czytał ją pewnie każdy, bo to jedna z najbardziej znanych klechd sezamowych. Należę do kolejnego pokolenia, które się wychowało na tej baśni. Czytałem ją swoim dzieciom i wracam do niej w wieku dojrzałym z równą fascynacją - podkreślił Jarosław Kilian.

Porównał realizację teatralną baśni do "powrotu do ożywczego źródła".

- To podróż do dzieciństwa, do tego jak nasza wrażliwość została uformowana. A główna myśl jest taka, by przybliżyć dzieciom tę wspaniałą poezję skojarzoną z opowiadaniem przygód, ale i z pięknym moralnym sensem- wyjaśnił reżyser.

Jak dodał, familijny spektakl opowiada o dojrzewaniu tytułowej bohaterki, o tym jak Parysada osiąga pełnię człowieczeństwa.

Jak podają twórcy, piękna Parysada ma pewne życzenie, a jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry. Przed bohaterami baśni staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.

Bolesława Leśmiana autora "Baśni o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język.

Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji