Artykuły

Łódź. Ci, którzy odeszli w ostatnim roku

Artyści, naukowcy, politycy. W ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy wiele znanych osób związanych z Łodzią i regionem łódzkim.

Prof. Witold Sobociński - nazywany nestorem polskich operatorów filmowych, urodził się w 1929 r. w Ozorkowie. Był absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie wykładał od 1980 r. Zaczynał karierę jako realizator światła i operator kamery w ośrodku TVP w Łodzi. Z Wajdą nakręcił "Wszystko na sprzedaż", z Wojciechem Hasem "Sanatorium pod klepsydrą", a z Romanem Polańskim "Frantic". Był muzykiem legendarnych Melomanów, zespołu jazzowego, w którym grał na perkusji i puzonie. Zmarł w listopadzie 2018.

*

Kazimierz Kutz - wybitny reżyser urodził się w 1929 r. na Śląsku. Do Szkoły Filmowej w Łodzi dostał się w 1949 r., w drugim roku istnienia uczelni. Debiutował filmem "Krzyż walecznych" (1959) na podstawie trzech opowiadań Józefa Hena. Do jego najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych filmów należą: "Nikt nie woła", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", czy "Śmierć jak kromka chleba". W sumie Kutz wyreżyserował sto pełnometrażowych przedsięwzięć fabularnych dla kina, telewizji i teatru. Był jednym z ostatnich reprezentantów Polskiej Szkoły Filmowej, która wydała takich twórców jak Munk, Has, Kawalerowicz, Wajda, czy Konwicki. Tydzień przed śmiercią otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi. Kazimierz Kutz zmarł w szpitalu w Międzylesiu w Warszawie w grudniu 2018 roku.

*

Prof. Wiesław Zdort - wieloletni wykładowca Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej, autor zdjęć do filmów Henryka Kluby i Kazimierza Kutza. Zdort współpracował też m.in. ze Stanisławem Bareją ("Brunet wieczorową porą"), czy Jerzym Kawalerowiczem ("Faraon"). Z żoną Barbarą Sass-Zdort nakręcił 12 filmów i wiele spektakli Teatru Telewizji. W 1995 otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych. Zmarł w styczniu 2019.

*

Prof. Ireneusz Pierzgalski - artysta malarz, grafik, fotograf. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi. Związany z łódzką ASP i Szkołą Filmową. Zmarł w marcu 2019 w wieku 90 lat.

*

Prof. Jerzy Wójcik - wybitny operator filmowy, jest autorem zdjęć do takich produkcji jak "Popiół i diament", "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" czy "Kobieta w kapeluszu". Został wyróżniony m.in. nagrodą "Golden Camera 300" i "Vitae Valor" za całokształt twórczości operatorskiej. Przez wiele lat wykładał sztukę operatorską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Szkole Filmowej w Łodzi. Wójcik pochodzi z Nowego Sącza, Szkołę Filmową skończył w 1955 r. 13 grudnia razem z Kazimierzem Kutzem otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi. Zmarł w kwietniu 2019.

*

Prof. Loretta Cichowicz - aktorka teatralna i filmowa, przez wiele lat związana z Teatrem Nowym w Łodzi i ze sceną Teatru Małego w Manufakturze. Wykładała na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, którego była absolwentką. Zmarła w wieku 55 lat w kwietniu 2019.

*

Prof. Zygmunt Machwitz - krytyk, popularyzator sztuki filmowej i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Ukończył studia polonistyczne i filmoznawcze na Uniwersytecie Łódzkim. Laureat m.in. Nagrody miesięcznika "Kino". Zmarł w kwietniu tego roku w wieku 82 lat.

*

Antoni Szram - niepokorny, charyzmatyczny, z głową pełną pomysłów, doktor nauk historycznych Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, łodzianin z wyboru. Był pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Miasta Łodzi (od 1975 roku). Wcześniej jako konserwator zabytków dokonał spisu obiektów znajdujących się pod ochroną: fabryk, kamienic, willi. Szram napisał wiele publikacji o architekturze Łodzi i regionu, został również konsultantem "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. Zmarł w sierpniu 2019 roku.

*

Prof. Andrzej Jocz - artysta rzeźbiarz, zawodowo związany też z Instytutem Architektury i Urbanistyki PŁ. Jest autorem np. rzeźby "Całoroczny zegar słoneczny" w Parku Staromiejskim w Łodzi. Zmarł w sierpniu 2019.

*

Prof. Zdzisław Szostak - wieloletni dyrygent Filharmonii Łódzkiej. Urodził się w Sosnowcu. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Od 1971 do 1987 był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem Filharmonii Łódzkiej. Szostak wykładał też w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Komponował muzykę filmową i był dyrygentem w nagraniach do ponad 200 filmów. W styczniu 2018 odsłonił swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Sław. Zmarł we wrześniu w wieku 89 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji