Artykuły

Poznań. Wkrótce IV Festiwal Słuchowisk

W dniach 6-10 listopada m.in. w Collegium Maius UAM odbywać się będzie IV Festiwal Słuchowisk. - Festiwal zaczynamy od refleksji nad słuchowiskami podczas konferencji naukowej i premier zaproszonych słuchowisk. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej - zapowiadają organizatorzy.

Prezentujemy zjawiska na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu. Do współpracy zapraszamy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów, dzięki którym powstają projekty, jednocześnie czerpiące z tradycji słuchowisk radiowych i poszerzające sposoby ich odbioru. Praca nad każdym słuchowiskiem odbywa się na trzech płaszczyznach: dramaturgicznej, dźwiękowo-muzycznej i przestrzennej.

Program czwartej edycji Festiwalu Słuchowisk to propozycje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Ważnym elementem jest konferencja naukowa, która odbędzie się w Collegium Maius UAM. Będzie ona poświęcona słuchowiskom radiowym, sound art, a także zjawiskom pokrewnym. Festiwal zaczynamy od refleksji nad słuchowiskami podczas konferencji i premier zaproszonych słuchowisk. W dniach 6-10.11 codziennie będzie można posłuchać nowych produkcji, dzieci natomiast zapraszamy w weekend na premiery przeznaczone specjalnie dla nich. Mamy też specjalną propozycję dla miłośników gier komputerowych.

Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia. Zapraszamy w jesienne wieczory w przytulne miejsca, w których będzie można zatopić się w opowiadanych historiach. Festiwal Słuchowisk ukazuje wielopostaciowość dźwiękowej ekspresji i proponuje publiczności różnorodne formy obcowania ze słuchowiskami.

Pełny program dostępna na: http://festiwalsluchowisk.blogspot.com/

FB festiwalu: Poznań słuchowisk

***

PROGRAM:

Konferencja naukowa

Nowe fale słuchowisk radiowych - od kina dla ucha po interaktywne instalacje, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość

6 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Salon Mickiewicza

7 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Sala Teatralna

Collegium Maius UAM Poznań, ul. Fredry 10, Poznań

--

Festiwal Słuchowisk - fokus. Prezentacje najciekawszych słuchowisk z Polski.

6 listopada 2019, godz. 20:00 Sala Teatralna - Collegium Maius UAM Poznań, ul. Fredry 10, Poznań

"Fragmenty Dziennika SI"

"Zsyp"

"Shell Shock"

PREMIERY:

"Nuż w słuhu"

7 listopada 2019, godz. 20:00 Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11, Poznań

-

"XWin0"

8 listopada 2019, godz. 16:00, Teatr Nowy w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 5*

po premierze odbędzie się spotkanie z autorem i dyskusja na temat teatru i gier wideo, prowadzenie: Jakub Alejski

-

"Perły i Szczypaki" (od 7 lat)

9 listopada, godz. 11.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

-

"Itinerariusz"

9 listopada 2019, godz. 20:00, Coś Innego, ul. Jackowskiego 22, Teren Modeny, budynek 3

instalacja będzie czynna do 16 listopada

-

"Kto przystanął ostatni" (od 8 lat)

10 listopada 2019, godz. 12:00, Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75, Poznań

-

"Inny Film"

10 listopada 2019, godz. 18:00, Kino Muza (Sala nr 3), ul. Św. Marcin 30, Poznań*

OPISY PROJEKTÓW:

Konferencja naukowa "Nowe fale słuchowisk radiowych - od kina dla ucha po interaktywne instalacje, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość"

6 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Salon Mickiewicza

7 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Sala Teatralna

Collegium Maius UAM Poznań, ul. Fredry 10, Poznań.

Konferencja jest częścią Festiwalu Słuchowisk - szczególnego w skali kraju wydarzenia poświęconego zjawisku słuchowisk oraz poszerzaniu obszaru ich ontologii. Na konferencji pojawią się wystąpienia specjalistów m.in. z zakresu sound studies, antropologii dźwięku, archeologii mediów, muzykologii. Pragniemy również do uczestnictwa zaprosić wszystkich zainteresowanych słuchowiskami, teatrem radiowym i innymi formami wchodzącymi w ich zakres gatunkowy. Chcemy pochylić się nad zjawiskiem - jak przystaje ono do współczesnego krajobrazu artystycznego, jakie są jego kierunki rozwoju, popularyzacji i dystrybucji. Zakres tematyczny: słuchowisko jako forma gatunkowa - zakres definicyjny, słuchowiska w sztuce nowych mediów, zastosowanie sound studies w badaniach słuchowisk, słuchowiska dokumentalne, słuchowiska a field recording, słuchowisko w epoce post-radiowej.

--

Festiwal Słuchowisk - fokus. Prezentacje najciekawszych słuchowisk z Polski.

6 listopada 2019, godz. 20:00 Sala Teatralna - Collegium Maius UAM Poznań, ul. Fredry 10, Poznań

"Fragmenty Dziennika SI"

Znalazł i opublikował: Łukasz Zawada

Scenariusz i reżyseria: Jan Hussakowski

Reżyseria dźwięku: Aleksander Stachiewicz

Opieka artystyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Monika Janik, Sonia Mietielica, Anna Moskal, Lena Schimscheiner, Wojciech Marcinkowski, Remigiusz Jankowski, Janusz R. Nowicki, Henryk Simon

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. "Fragmenty dziennika SI" stawiają nas w sytuacji dość niezręcznej - bo okazuje się, że przegapiliśmy TEN moment, wszystko już się dokonało. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu...

To satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu, pełen czarnego humoru apokryf lub autentyczne dzieło nie-ludzkiej osobowości. Dzieło sceptyczne wobec kluczowych założeń humanizmu czy nawet podstaw organicznego życia. Czy wizja przejścia od inteligencji organicznej do sztucznej powinna nas przerażać, czy cieszyć? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się taka oczywista.

Scenariusz słuchowiska powstał z wybranych fragmentów "Fragmentów Dziennika SI" Łukasza Zawady.

Egzamin IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza w Warszawie

--

"Shell Shock"

Idea i tekst: Tomasz Plata

Muzyka: We will fail

Światło: Wojciech Puś

Współpraca: Adrian Cognac

"Shell Shock" to alternatywna historia polskiej awangardy, daleka od opowieści o szklanych domach czy wiary w społeczną moc sztuki. W rolach głównych: Władysław Strzemiński i Stanisław Ignacy Witkiewicz jako kombatanci I wojny światowej, którzy w nowych abstrakcyjnych formach i radykalnych manifestach szukają lekarstwa na pofrontową traumę. W tle: nawiązania do włoskich futurystów, miłośników wojny i hałasu. Warstwa dźwiękowa w całości zaprojektowana przez We will fail, gwiazdę rodzimej sceny eksperymentalnej elektroniki.

--

"Zsyp"

Tekst, muzyka, wykonanie: Wojciech Bąkowski

"Zsyp" Wojtka Bąkowskiego (ABR 002). "Zsyp" - to słuchowisko w trzech częściach. Jest to opowieść o rzeczach i sprawach, jakich nie widzimy na co dzień. Zanikanie zmysłu postrzegania "tych rzeczy" zaczyna się wraz z dojrzewaniem. Dzieci mają tę zdolność rozwiniętą w sposób perfekcyjny, potem to gdzieś się rozpływa. Wojtek Bąkowski funduje nam powrót do stanów lęków i fobii z dzieciństwa i być może choroby, gdy leżymy w łóżku, wzrok wbity w ścianę i słyszymy "głosy".

PREMIERY:

"Nuż w słuhu"

7 listopada 2019, godz. 20:00 Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11, Poznań

Tekst: Bruno Jasieński, Patryk Lichota

Reżyseria i udźwiękowienie: Patryk Lichota

Obsada: Paweł Siwiak

Poezja futurystyczna Brunona Jasieńskiego uwolniła nowe, wciąż nie do końca wykorzystane pokłady dźwiękowej ekspresji języka. Jasieński - awangardowy, futurystyczny poeta w sposób radykalny podejmował treści związane ze społeczeństwem, wizją państwa, postępu i modernizacji życia. Bezkompromisowa treść znalazła bezkompromisową formę. Jednakże w rzeczywistości pozaliterackiej historia Jasieńskiego to fascynujący i przerażający przykład człowieka pożartego przez system, który go uwiódł. Konkwista poety na rubieże języka polskiego zakończyła się polityczną matnią, tworząc głęboki i rys czasu przedwojnia. Słuchowisko na żywo.

--

"XWin0"

8 listopada 2019, godz. 16:00, Teatr Nowy w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 5*

po premierze odbędzie się spotkanie z autorem i dyskusja na temat teatru i gier wideo, prowadzenie: Jakub Alejski

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral

Muzyka i udźwiękowienie: Hubert Wińczyk

Obsada: Maciej Szczepanik, Maksymilian Cichy, Magdalena Cygan, Kuba Kapral, Piotr Kaźmierczak, Michał Klawiter, Ewa Szumska, Joanna Jewuła, Hubert Wińczyk

Jak głęboko można zejść w Sieć i czy można stamtąd wrócić? Co czatuje po ciemnej stronie Internetu i dlaczego żywi się ludzkimi sercami? Czy wirtualna miłość może być miłością prawdziwą? Xwin0 to opowieść o uzależnieniu od Internetu, o bólu dojrzewania, o rozpadzie rodziny. I jeszcze o czymś, ale zapomnieliśmy wcisnąć ctr+s i się nie zapisało...

--

"Perły i Szczypaki" (od 7 lat)

9 listopada, godz. 11.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

Tekst: Magdalena Mrozińska

Reżyseria i kompozycja muzyczna: Przemysław Degórski

Obsada: Julia Rybakowska, Mariusz Adamski, Oliwia Nazimek, Piotr Mokrzycki, Radosław Elis, Anna Mierzwa

Na grzbiecie afrykańskiej Żyrafy Rafy zjawia się niespodziewanie Smyrek, który wcześniej mieszkał za uchem jej najlepszego przyjaciela, Słonia. Był świadkiem wielu przygód, jakie Słoń i Żyrafa przeżyli podczas spotkań Tajnego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Przeżyć. Rafa i Smyrek rozsiadają się pod baobabem i zanurzają we wspomnieniach o nieobecnym przyjacielu oraz o historii Stowarzyszenia. Bohaterowie założyli je, by przełamać wszechobecną nudę. Słuchowisko opowie nam historię o spełnianiu marzeń i prawdziwej przyjaźni.

Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst "Perły i Szczypaki" został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wydany 45. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

--

"Itinerariusz"

9 listopada 2019, godz.20:00, Coś Innego, ul. Jackowskiego 22, Teren Modeny, budynek 3

instalacja będzie czynna do 16 listopada

Scenariusz i reżyseria: Anna Szamotuła

Muzyka i udźwiękowienie: MIKROBI.T Andrzej Szawara, Daniel Karpiński

Obsada: Anna Mierzwa, Michał Kocurek, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Michał Grudziński

Postać "???" wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu swojej tożsamości. Podróż okazuje się trwać całe życie i nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi. Postać mimo starań nie może dojrzeć do tego, by uchwycić własny system wartości i zdecydować, kim jest. Czy to kwestia decyzji, czy doświadczeń, jakie zbieramy w trakcie życia? Kant pisał, że oświecenie to wyjście z niepełnoletności. W serii prywatnych epifanii postać szuka siebie samego, pełen sprzeczności dąży do całkowitego wyzwolenia od przymusu posiadania tożsamości, własnego imienia. Co znajdzie tam, gdzie panuje absolutna wolność?

--

"Kto przystanął ostatni" (od 8 lat)

10 listopada 2019, godz.12:00, Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75, Poznań

Tekst: Michał Kaźmierczak

Reżyseria i kompozycja muzyczna: Fryderyk Szulgit

Obsada: Teresa Kwiatkowska, Małgorzata Łodej - Stachowiak, Anna Langner, Julia Rybakowska, Ewa Szumska, Michał Kocurek

Akcja słuchowiska dzieje się na plaży, na której odpoczywa Ostatnia Minuta. Bohaterka ma wakacje i nie zwraca uwagi na innych. Ci jednak cały czas proszą ją, by w końcu nadeszła. Marzą o zakończeniu trwających działań, wytchnieniu i odpoczynku. Każdy z bohaterów jest już zmęczony rutyną i wysiłkiem związanym z zajęciami, które wskutek nienadejścia Ostatniej Minuty nie mogą się skończyć. W akcie desperacji jednoczą siły i podejmują rozmaite próby namówienia Ostatniej Minuty do powrotu.

Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst "Kto przystanął ostatni" został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wydany 45. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

--

"Inny Film"

10 listopada 2019, godz. 18:00, Kino Muza (Sala nr 3), ul. Św. Marcin 30, Poznań*

Scenariusz i reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna,

Kompozycja muzyczna i dźwiękowa: Jakub Bondek

Obsada: Edyta Łukaszewska, Oliwia Nazimek, Ewa Szumska, Gabriela Frycz

Ikona lat 20. i 30. Zauważana i doceniana. Powszechnie rozpoznawalna. Znana i lubiana. Żaden film z jej udziałem nie mógł przejść bez echa. Żaden spektakl, w którym grała nie miał pustek na widowni. Żadne istotne wydarzenie towarzyskie nie zaistniało bez jej udziału. Piekielnie zdolna, szalenie inteligentna, zniewalająco piękna, towarzyska, sympatyczna, empatyczna, przyjacielska, pomocna i zawsze do końca wierna sobie. Ina Benita.

Przez lata wymazywana ze zbiorowej i indywidualnej pamięci. Kim tak naprawdę była?

Jak postrzegała siebie, a jak widzieli ją inni? Czy naprawdę przeżyła wojnę? Na te pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi, ale czy je znajdziemy Na pewno usłyszymy narrację Iny. Jej punkt widzenia. I to nie jeden!

Wstęp wolny!*

*bezpłatne wejściówki:

XWin0 - do odebrania w kasie Teatru Nowego

Inny Film - do odebrania w kasie Kina Muza

Ilość miejsc ograniczona.

Organizator: Fundacja Axis Cactus

Dofinansowanie: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Wielkopolski

Partnerzy: Instytut Teatru i Sztuki Mediów, HAT Center, Teatr Nowy, Radio Afera, Centrum Sztuki Dziecka, Scena Wspólna, Kino Muza, Estrada Poznańska, Coś Innego, Łazęga Poznańska, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Fabryka Wrażeń Jacek Nowaczyk!

Patroni medialni: Radio Afera , Czas Kultury, Glissando, e-teatr, IKS, kultura.poznan

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji