Artykuły

To był konkurs marzeń! Po VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku

Śledzę kariery artystów, którzy przewinęli się przez Letnie Spotkania Kameralne oraz Ogólnopolski Konkurs Wokalny. Przeglądam ich strony FB i biogramy. Na każdym kroku podkreślają związek z naszym miastem. Są znakomitymi promotorami Drezdenka. Nie wspomnę o uczcie, jaka nam się raz w roku przydarza przy okazji gali laureatów - pisze Wiesław Pietruszak w Gazecie Wyborczej - Gorzów Wlkp.

Właśnie zakończył się VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny, a już niebawem rozpoczną się prace nad kolejnym, który za rok będzie cieszył ucho melomanów z Drezdenka i okolicy. Każdy kto był na wczorajszym galowym koncercie przyzna, że słuchanie w takiej ilości pięknych głosów powoduje chwilowy zawrót głowy. Nie mam żadnej wątpliwości, że o polską wokalistykę możemy być spokojni. Polska to kraj ludzi niezwykle zdolnych i ambitnych, a przy tym pracowitych ludzi. Ale zacznijmy od początku. Do konkursu stanęło 39 osób ze wszystkich liczących się uczelni krajowych: Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, a nawet daleki Wiedeń. W skład jury wchodzili śpiewacy, którzy przez dziesięciolecia budzili zachwyt świata: Ewa Iżykowska-Lipińska i Wiesław Ochman. Środowisko Poznania reprezentowały panie Antonina Kowtunow i Barbara Kubiak. Wreszcie jeden z najwybitniejszych artystów występujących w kraju i za granicą Jarosław Bręk. Obaj panowie Wiesław Ochman i Jarosław Bręk od wielu lat bardzo związani są ze środowiskiem "Sauerianum". Od sześciu lat pianistami konkursowymi są Laura Sobolewska i Szymon Musioł, profesorowie Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Szymon Musioł od niedawna jest dziekanem wydziału wokalnego w tej uczelni. Ja wiem, że pianiści są zawsze w cieniu, ale tacy pianiści, to dobry cień. Wiele ciepłych słów muszę napisać pod adresem pana Maksymiliana Bilewicza, który prowadził galę koncertową. Piękny, nośny głos i wspaniała swada. Organizatorami konkursu było Centrum Promocji Kultury z jego dyrektorem Janem Kuchowiczem, Szkoła Podstawowa nr 1 w Drezdenku i stowarzyszenie "Sauerianum". Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem dyrektora Sławomira Wojciuszkiewicza i Jego pracowników, którzy przez cały dzień towarzyszyli artystom, jurorom i publiczności. Konkurs został sfinansowany przez burmistrza Drezdenka i panią Marszałek Województwa.

Galę otworzyliśmy pięknym akcentem. Kilka miesięcy temu stowarzyszenie "Sauerianum" wystąpiło do Sejmiku Lubuskiego z prośbą o nadanie pani Antoninie Kowtunow, która od ponad 20 lat działa intensywnie na terenie naszej gminy (kursy, konkursy, inicjatywy wsi Górzyska i wiele innych koncertów) o nadanie Honorowej Odznaki "Za Zasługi dla Woj. Lubuskiego". Wniosek poparł radny Jerzy Wierchowicz i radni wojewódzcy rozpatrzyli go pozytywnie. W imieniu samorządu wojewódzkiego odznakę wręczył osobiście wiceprzewodniczący Sejmiku. Wcześniej to samo wyróżnienie otrzymali Wiesław Ochman i Jarosław Bręk. Kwiaty od stowarzyszenia "Sauerianum" wręczył laureatce Ryszard Szydełko. Zaraz potem wiele ciepłych słów pod adresem pani Antoniny Kowtunow powiedziała burmistrz Drezdenka, pani Karolina Piotrowska, która także pojawiła się z pięknym bukietem kwiatów. Zaraz po tej uroczystości odbyła się gala, podczas której zaprezentowali się laureaci konkursu. Poziom konkursu był niezwykle wysoki i podejrzewam, że parę znakomitości wróciło do domu z pustymi rękami. Czasami ktoś przegra o włos. I zgadzam się z przewodniczącym jury Wiesławem Ochmanem, że tak utalentowani artyści szybko znajdą swoje miejsce w teatrach czy filharmoniach.

Jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Oto lista laureatów:

I miejsce: Anna Alexandrowicz i Julia Pruszak.

II miejsce: Ewa Dziedzina

III miejsce: Michał Janicki i Yana Hudzowska

Wyróżnienia wręczono trzem osobom:

Ewa Lopocz, Paulina Szafran i Filip Lewandowski

Za wykonanie arii W. A. Mozarta wyróżniono: Annę Alexandrowicz i Julię Pruszak

Za wykonanie pieśni polskiej wyróżniono: Ewę Dziedzinę i Michała Janickiego

Wręczono też inne nagrody.

Nagroda Specjalna przewodniczącego Jury Maestro Wiesława Ochmana - Ewa Dziedzina

Nagroda Specjalna "SAUERIANUM" dla Anny Alexandrowicz i Ewy Dziedziny

Nagroda Specjalna Image sceniczny - VISOANASKA PARIS HAUTE COSMETIQUE - Anna Alexandrowicz.

Nagrodę przygotowała prof. dr hab. Ewa Iżykowska - Lipińska. Jest to zaproszenie Pauliny Szafaryn do występu na deskach Opery Podlaskiej w Białymstoku.

Pani Barbara Kubiak ufundowała nagrodę za najlepsze wykonanie arii Stanisława Moniuszki, którą otrzymał Filip Lewandowski.

* Wiesław Pietruszak - pedagog, instruktor harcerski, po 1989 r. polityk, radny Drezdenka, a także były wicestarosta strzelecko-drezdenecki. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej Sauerianum, od 24 lat organizator Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Drezdenku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji