Artykuły

Kraków. Olga Tokarczuk jednym z gości Festiwalu Conrada

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk będzie jednym z gości 11. Festiwalu Conrada, który od poniedziałku do niedzieli potrwa w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia literackiego są "Rzeczywistości".

Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury poinformował podczas konferencji prasowej inaugurującej festiwal, że polska noblistka spotka się z krakowskimi czytelnikami 26 października. Z kolei 29 października odbędzie się sadzenie pierwszych drzew na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw, gdzie powstanie Las Prawiek - w ten sposób miasto Kraków zamierza uczcić literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Pierwszy dąb szypułkowy przekazała laureatka nagrody.

Jak podała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem Festiwalu Conrada, tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi 150 gości z kraju i zagranicy, biorących udział w blisko 200 spotkaniach, debatach i lekcjach czytania pogrupowanych w klika pasm tematycznych, w tym dwóch nowych: poświęconych komiksowi oraz spotkaniom literatury i filmu.

Wśród zagranicznych gości będą m.in. Almudena Grandes, autorka jednych z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej, Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska pisarka, autorka głośnej książki "Amerykaana" i Dmitrij Bukow, jeden z najpopularniejszych obecnie rosyjskich pisarzy.

Festiwal Conrada odwiedzą też znamienici polscy autorzy. Wśród nich między innymi reportażysta Mariusz Szczygieł, twórca prozy fantastycznej Jacek Dukaj, laureatka Nagrody Conrada w 2017 roku za debiut literacki Anna Cieplak oraz Monika Sznajderman, wielokrotnie nagradzana pisarka, która od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Rzeczywistości". "W tym roku postanowiliśmy dotrzeć do samego centrum naszej fascynacji literaturą. Do tej pory staraliśmy się pokazywać, jak o rzeczywistości mówić. Teraz postaramy się, dzięki naszym autorom i naszym czytelnikom, powiedzieć czym jest literatura jako rzeczywistość, albo dokładniej: jak rzeczywistość się staje dzięki literaturze. Jeszcze dokładniej: jak literatura wysławia różne rzeczywistości" - tłumaczy Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Każdy festiwalowy dzień będzie miał przypisany odmienny temat: rzeczy, słowa, obrazy, idee, relacje, miejsca i postaci.

W ostatnim dniu festiwalu, w niedzielę 27 października ogłoszony zostanie laureat 5. edycji Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut literacki w dziedzinie prozy.

Podczas Festiwalu Conrada zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak pasmo filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania branżowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji