Artykuły

Poznań. Spektakl o hejcie w sieci objeżdża szkoły

15 października w Szkole Podstawowej nr 9 w Poznaniu odbyła się prapremiera spektaklu "h.". Spektakl zostanie zaprezentowany do 15 grudnia jeszcze 25 razy w szkołach w Poznaniu i w regionie. Jest to eksperymentalny projekt teatralny łączący w sobie elementy teatru dramatycznego, baletu, muzyki klasycznej i internetowego soundscape'u oraz video.

Spektakl rozgrywa się w kameralnej przestrzeni szkolnej klasy, w której opowiadana jest historia dwojga młodych ludzi dotkniętych cyberbullyingiem i hejtem w internecie. Mowa nienawiści rozpowszechniona w sieci, nieustanne ocenianie siebie nawzajem, walka o kolejne lajki i wzrastającą popularność mają bezpośredni, często destrukcyjny wpływ na życie młodych ludzi.

"h." obrazuje mechanizmy kształtowania się hejtu w sieci, czerpiąc inspirację m.in. z autentycznych wpisów i komentarzy zamieszczanych na portalach społecznościowych. Muzyczną kanwą, na której utkana jest bolesna historia młodych ludzi, staje się pieśń Franza Schuberta "Śmierć i dziewczyna", poddawana procesualnym przekształceniom i dekonstrukcji

Spektakl przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

***

"h."

dramaturgia, reżyseria, działania edukacyjne: Daniel Stachuła

muzyka: Przemysław Degórski

choreografia: Viktor Davydiuk

scenografia i kostiumy: Natalia Borys

działania edukacyjne: Joanna Żygowska

obsada: Angelika Mierzwa, Julia Korbańska, Michał Kurek, Olaf Przybytniak

W nagraniu udział wzięli:

Julia Mech (mezzosopran), Olena Skrok (fortepian)

Maciej Piórkowski (I skrzypce), Bartłomiej Skrobohaty (II skrzypce), Aleksandra Gorgol (altówka), Jan Lisowski (wiolonczela), Kacper Bardzki (kontrabas)

konsultacje pedagogiczne Małgorzata Floraszek

konsultacja choreograficzna Robert Bondara

koordynacja projektu Katarzyna Madejska

wideo Ośko / Bogunia

W spektaklu wykorzystane są fragmenty tekstu Marcina Teodorczyka "BlackPink" nagrodzonego w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś - wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman - wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji