Artykuły

Gdynia. Niepełnosprawni aktorzy zagrali w filmie

Powstaje film o osobach niepełnosprawnych intelektualnie z Trójmiasta. Bohaterami "Amatorów" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej są członkowie Teatru Biura Rzeczy Osobistych w Gdyni, którzy przed profesjonalną kamerą ramię w ramię stanęli ze znanymi aktorami.

W projekcie biorą bowiem udział m.in. Anna Dymna, Roma Gąsiorowska czy Krzysztof Kowalewski. Zakończono już zdjęcia w Trójmieście, przy udziale wielu lokalnych twórców filmowych i z rozpoznawalnymi miejscami w tle. "Amatorzy" kinową premierę będą mieć w przyszłym roku.

To wyjątkowy projekt, bowiem u boku zawodowych aktorów grają niedoświadczeni w występach przed profesjonalną kamerą miłośnicy sztuki filmowej i teatralnej. Tytułowymi amatorami są w tym przypadku członkowie gdyńskiego Teatru Biura Rzeczy Osobistych. Ich artystyczna działalność zafascynowała filmowców, a jest szansa, że już w przyszłym roku zachwyci również publiczność w całej Polsce.

Pomysł na fabułę "Amatorów" podsunęło samo życie. Teatr BRO działa w Gdyni od 1998 r. Właśnie wtedy Zbigniew Biegajło terapię dla osób niepełnosprawnych umysłowo zaczął łączyć z działalnością artystyczną. Dziś grupa liczy kilkanaście osób, a jej członkowie nie tylko wystawiają spektakle teatralne, ale również uczestniczą w letnich obozach, aktorskich warsztatach i otwartych spotkaniach z publicznością. Z grupą blisko związana jest pochodząca z Gdyni reżyserka, Iwona Siekierzyńska, i to właśnie ona wpadła na pomysł przedstawienia historii Teatru BRO na wielkim ekranie.

Filmowa opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy grupa BRO wygrywa konkurs i w nagrodę jej członkowie mogą wystawić na deskach teatru własny spektakl. Jednak dyrektor placówki wpada na pomysł, aby aktorzy przedstawili swoją wersję "Hamleta". Amatorzy mają tym samym współpracować na jednej scenie z zawodowcami i z wielką filmową gwiazdą. Zanim dojdzie do uroczystej premiery na deskach Teatru Szekspirowskiego, bohaterowie filmu przeżyją różne przygody i perypetie - nieraz komediowe, innym razem pełne wzruszeń.

- Zależy nam na tym, by był to film obyczajowy z elementami komedii. To nie jest kino społeczne. Chcemy na ekranie skonfrontować ze sobą dwa światy: aktorów zawodowych i mniej profesjonalnych, ale nie mniej ambitnych amatorów. To jednocześnie również opowieść o akceptowaniu inności osób z niepełnosprawnością, którzy doskonale potrafią odnaleźć się nie tylko w życiu codziennym, ale również na teatralnej scenie czy na planie filmowym - podkreśla producentka filmu, Anna Wereda.

Do filmowego przedsięwzięcia udało się zaprosić znane aktorskie nazwiska. W rolę dyrektora teatru wcieli się Mariusz Bonaszewski ("Historia Roja", "Powidoki", "Kurier"), trenerem grupy BRO będzie Wojciech Solarz ("U Pana Boga w ogródku", "Nigdy nie mów nigdy", "80 milionów"), gwiazdę filmową odegra Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców", "Listy do M.", "Całe szczęście"), a pracownikami filmowego teatru będą z kolei Krzysztof Kowalewski oraz Małgorzata Zajączkowska. Gościnnie w filmie pojawi się także Anna Dymna.

- Atmosfera podczas prac na planie była cudowna. Aktorzy BRO wykazali się ogromnym profesjonalizmem. Byli niesamowicie skupieni, powtarzalni, doskonale wiedzieli, co mają robić. Byli naprawdę świetni. A do tego znakomicie dogadywali się z zawodowymi aktorami. To również działało w drugą stronę. Mam nawet wrażenie, że niektórym udało się zaprzyjaźnić. Na planie każdy każdemu pomagał - wspomina Anna Wereda.

W samych superlatywach o projekcie Iwony Siekierzyńskiej wypowiada się filmowa Wiktoria, czyli Roma Gąsiorowska, która pracą nad "Amatorami" pochwaliła się na facebookowym profilu:

- Projekt, w którym obecnie biorę udział, jest wyjątkowy na wielu poziomach. Stykają się ze sobą światy osób z różnymi ograniczeniami. Nasze wady stają się naszymi zaletami i odwrotnie. Co, jeśli dusza artysty zaklęta jest w ciele osoby niepełnosprawnej? Taka osoba też ma marzenia. W filmie "Amatorzy" Iwony Siekierzyńskiej właśnie te marzenia się spełniają. To jest niespotykane, niesamowite, to jest piękne i cudne, i wyjątkowe. Spełniają się nasze sny.

Marzenia członków teatru BRO o filmowym debiucie spełnią się w przyszłym roku. Ukończono już zdjęcia, które realizowano głównie w centrum Gdyni, na plaży oraz w Teatrze Muzycznym (co ciekawe, podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). W "Amatorach" można będzie również zobaczyć m.in. Sea Towers czy Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Partnerami filmu są miasto Gdynia, miasto Gdańsk, Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji