Artykuły

Lublin. Włodzimierz Wiszniewski nie żyje

14 października zmarł Włodzimierz Wiszniewski, znakomity aktor związany z Teatrem Osterwy od 1957 roku. Twórca wielu wybitnych ról, które pozostaną w pamięci widzów.

Teatr im. Osterwy składa Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

WŁODZIMIERZ WISZNIEWSKI

Urodził się 5 maja 1934 roku w Łasku. W 1957 roku ukończył Państwową Wyższą szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował w 1956 roku w spektaklu dyplomowym "W małym dworku" Tadeusza Rittnera w reżyserii Adama Daniewicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi, zagrał wówczas Doktora.

3 października 1957 roku po raz pierwszy zagrał na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie - w premierze spektaklu "Wędka Feniksany" Lope de Vegi w reż. Jerzego Golińskiego, wcielił się w rolę Don Feliksa. Od tamtej pory, przez blisko 60 lat, zachwycał, bawił i wzruszał lubelską publiczność. Nie sposób wymienić wszystkich jego ról, których było około 100! Wśród tych najważniejszych znalazły się: Edek w "Tangu" Sławomira Mrożka w reż. Józefa Grudy (26 maja 1966), Cześnik w "Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Kazimierza Brauna (15 września 1968), Sir John Falstaff w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" Williama Szekspira w reż. Józefa Słotwińskiego (12 czerwca 1976), Gnębon-Puczymorda w "Szewcach" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Wowo Bielickiego (10 grudnia 1982), Orgon w "Świętoszku" Molire'a w reż. Józefa Słotwińskiego (27 kwietnia 1985), Jowialski w "Panu Jowialskim" Aleksandra Fredry w reż. Romany Próchnickiej (13 listopada 1993), Papież w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reż. Marcela Kochańczyka (28 marca 1999), Piotr Sorin w "Czajce" Antoniego Czechowa w reż. Eugeniusza Korina (5 lutego 2005) i Książę wojewoda w "Sarmacji" w reż. Krzysztofa Babickiego (12 kwietnia 2008) - za tę rolę otrzymał Złotą Maskę.

Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji