Artykuły

Poznań. Od jutra Paderewski Festiwal

Koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje tematyczne złożą się na rozpoczynający się w środę w Poznaniu Paderewski Festiwal. Wydarzenie poświęcone twórczości jednego z największych polskich pianistów potrwa w stolicy Wielkopolski do soboty.

Festiwal jest kontynuacją projektu Paderewski Musical zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu przypomniał, że projekt Instytutu polegał na zorganizowaniu w Stanach Zjednoczonych konkursu na profesjonalny musical poświęcony Paderewskiemu. Zwycięzca, spektakl "Virtuoso" autorstwa Matthew Hardy'ego, będzie miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie ma zostać przeniesiony do USA.

W ramach festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć przedpremierowo anglojęzyczny teledysk zapowiadający produkcję. Wystąpi w nim m.in. zespół Teatru Muzycznego. Wśród realizatorów teledysku znaleźli się Paulina Andrzejewska-Damięcka, choreograf i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz The Kissinger Twins - twórcy wielu podobnych projektów w Wielkiej Brytanii i Chinach.

"Ze względu na bezprecedensowy charakter teledysku jego oficjalna premiera będzie miała miejsce w Święto Niepodległości, 11 listopada, w głównych kanałach telewizyjnych oraz w sieciach kinowych" - podkreślił Frąckowiak.

W programie festiwalu znajdą się m.in. koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje poświęcone życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Gośćmi wydarzenia będą m.in. prof. Carol Martin (profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku, recenzentka broadwayowska), Jim O'Quinn (założyciel i wieloletni redaktor naczelny "American Theatre Magazine") oraz Brian Kite (dziekan wydziału teatralnego University of California, LA).

Festiwal potrwa do soboty 19 października. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny; na warsztaty i panele dyskusyjne obowiązują zapisy za pośrednictwem strony internetowej: www.teatr-muzyczny.pl. Na stronie teatru znajduje się także pełny program wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Adama Mickiewicza i Miasto Poznań. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego. Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji