Artykuły

Łódź. Sebastian Fabijański w cyklu "Aktor a Krytyk"

Kobiety go kochają, raperzy niekoniecznie. Sebastian Fabijański - najbardziej rozchwytywany aktor na 10. Festiwalu Kamera Akcja, który odbędzie się w dniach 17-20 października w Szkole Filmowej w Łodzi.

Doroczną, niezmiennie obleganą przez festiwalową publiczność rozmowę jednego z najlepszych polskich krytyków, czyli Łukasza Maciejewskiego z zaproszonym na Kamerę Akcję aktorem poprowadzi w tym roku inny popularny krytyk - Marcin Radomski.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu ich rozmówcą będzie Sebastian Fabijański, absolwent PWST w Warszawie, aktor znany m.in. z ról w takich filmach jak "Jeziorak", "Kamerdyner" czy "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" oraz serialach "Belfer" i "Ultraviolet". W tej chwili na ekranach polskich kin można podziwiać go w roli Józka "Wieży" w "Legionach" Dariusza Gajewskiego. Widzowie festiwalu Kamera Akcja zobaczą w głównej roli w filmie "Mowa ptaków" w reż. Xawerego Żuławskiego. Czy podczas łódzkiego festiwalu Fabijański wspomni o swojej dopiero startującej, a już wzbudzającej kontrowersje karierze muzycznej? W końcu jego płytę ma wyprodukować słynny łodzianin - O.S.T.R..

Sebastian Fabijański

Urodzony w 1987r. Znany i ceniony aktor filmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2014 roku odebrał nagrody za najlepszy debiut aktorski za role w filmach "Jeziorak" i "Miasto 44" na 39-tym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za te same role otrzymał również Tarnowską Nagrodę Filmową. Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosły mu: film "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" (Cukier) oraz seriale "Belfer" (Adrian Kuś) i "Pakt" (Patryk). Można go było również zobaczyć w produkcjach takich jak, "Jeziorak" (aspirant Wojciech Marzec), "Panie Dulskie"(Zbyszko), "Miasto 44" (Sagan), "Pod mocnym aniołem" (Młody Inżynier) "#Wszystko Gra"(Staszek Borucki) czy "Misja Afganistan" (starszy szeregowy Emil Hołubiczko "Młody"). Udzielił również swojego głosu Finnowi w polskiej wersji językowej "Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy".

--

Łukasz Maciejewski

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci"). Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "filmowa książka roku", statuetkę "Art-Kciuka 2018" dla "wybitnego człowieka instytucji", a także medal "Polonia Minor" przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce. Członek Rady Programowej "TheMuBa" - internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Goście Łukasza Maciejewskiego" (Tarnów), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków), moderator "Kina Konesera" w Koninie. Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium". Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu "Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą", "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" - wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Flirtując z życiem" - wywiad-rzeka z Danutą Stenką, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety", "Aktorki. Odkrycia"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego "Kalejdoskopu", stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".

--

Marcin Radomski

Dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ukończył studia podyplomowe: "Szkoła kina. Dziennikarstwo filmowe" w Collegium Civitas. Pracował jako redaktor i wydawca "Hali odlotów" w TVP Kultura oraz "Kocham kino" i "Rozmów poszczególnych" w TVP 2. Od kilku lat pisze o polskim i zagranicznym kinie oraz przeprowadza wywiady dla "Kina", "Rzeczpospolitej. Plusa-Minusa", "Dziennika. Gazety Prawnej","Newsweeka", "Magazynu Filmowego SFP", Onetu, Wirtualnej Polski, Weekendu.gazeta.pl, naekranie.pl, culture.pl. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Od lat współpracuje z najważniejszymi festiwalami filmowymi w Polsce: MFF Nowe Horyzonty, Festiwalem Filmu i Sztuki - Dwa Brzegi, Transatlantyk Festival, Warszawskim Festiwalem Filmowym,Off Camerą, MFF Tofifest w Toruniu, Młodzi i Film w Koszalinie czy Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Przez cztery lata był koordynatorem programowym Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych - Cinemaforum w Warszawie, obecnie koordynator programowy WAMA Film Festival w Olsztynie. Zajmuje się edukacją filmową współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Prowadzi autorski kanał na YouTube - KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami o aktualnych premierach kinowych.

***

18 października, godz. 15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji