Artykuły

We wrześniu deszcz nagród dla Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi otworzył nowy sezon korowodem nagród i wyróżnień. Otrzymał dwie Złote Maski - za Najlepszy Spektakl ("Wracaj", reż. Anna Augustynowicz) oraz dla Najlepszej Aktorki (Anna Januszewska za rolę Bobby'ego Kleksa w spektaklu "Wracaj").

"Budując Małą Scenę, mówiłam, że musimy pokusić się o jeszcze większe ryzyko artystyczne. [...] Koprodukcje dają bardzo ważną wartość, jest w nich niezwykła energia. Od prapremiery zagraliśmy "Wracaj" około 30 razy na dwóch scenach w Łodzi i Szczecinie. Dziękuję i gratuluję Zespołom obu Teatrów. Szczególne podziękowania dla Przemysława Pilarskiego za tekst - dał nam lekcję, którą staramy się odrabiać" - mówiła dyrektor Ewa Pilawska, odbierając Złote Maski.

W dwudziestym ósmym "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych" Jacka Sieradzkiego znalazła się dwójka aktorów występujących w spektaklach Powszechnego: Przemysław Chojęta za rolę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w "Ferragosto" (reż. Adam Orzechowski) oraz Anna Januszewska za rolę we "Wracaj". Sieradzki wyróżnił w sumie tylko czwórkę aktorów z Łodzi.

Teatr otrzymał też I Nagrodę "Idol Kultury" w kategorii "Placówka Kultury Województwa Łódzkiego" za "Teatr dla niewidomych i słabo widzących" - autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej, która od 2005 roku społecznie wyreżyserowała 64 premiery w ramach cyklu. Nagroda została przyznana w internetowym głosowaniu osób niewidomych.

Z kolei w rankingu Miesięcznika "Teatr" zatytułowanym "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019" krytycy teatralni w wybranych kategoriach wskazali najciekawsze zjawiska artystyczne w polskim teatrze. Teatr Powszechny w Łodzi pojawia się w tym zestawieniu aż 4 razy! Jacek Wakar, Wiesław Kowalski i Jacek Sieradzki za "Najlepszą polską sztukę" (ogłoszoną drukiem lub wystawioną)" uznali "Wracaj" Przemysława Pilarskiego, a Henryk Mazurkiewicz za "Najlepszą rolę kobiecą" wyróżnił Monikę Kępkę w roli córki w spektaklu "Wracaj".

Prapremiera "Wracaj" w reżyserii Anny Augustynowicz (koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi z Teatrem Współczesnym w Szczecinie) została zrealizowana w marcu 2019 na Małej Scenie Powszechnego specjalnie na XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To kolejna (obok "Podróży zimowej" w reżyserii Mai Kleczewskiej i "Hannah Arendt: Ucieczka w reżyserii Grzegorza Laszuka) festiwalowa koprodukcja z Małej Sceny przy Legionów 21, która rozbija bank nagród.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji