Artykuły

Tychy. Tyskie Dni Literatury w Mediatece

Spotkania, warsztaty, spektakle. W poniedziałek w Mediatece w Tychach rozpoczęły się XIV Tyskie Dni Literatury, które potrwają do piątku. Gośćmi spotkań z publicznością będą Jacek Wójcicki, Joanna Bator i Jakub Żulczyk.

Wydarzenie rozpoczęły w poniedziałek warsztaty teatru japońskiego Kamishibai, wykłady dla nauczycieli i spotkanie z aktorem Krzysztofem Tyńcem.

Wtorek, czyli drugi dzień imprezy rozpocznie się warsztatami z opowiadania bajek o godz. 8 dla grup zorganizowanych (klasy 1-3). Grupy wczesnoszkolne będą mogły wybrać się na spotkania z Panem Poetą o godz. 8, o godz. 10 i o godz. 11.30. - Pan Poeta to znany bajkopisarz, który prowadzi warsztaty dla dzieci w całej Polsce. Wprowadza on małych uczestników za pomocą licznych rekwizytów w fascynujący świat bajek oraz zachęca do sięgnięcia po książkę zamiast smartfona - mówi Anna Krawczyk - dyrektor MBP w Tychach.

O godz. 18 odbędzie się spotkanie z Jackiem Wójcickim: aktorem, śpiewakiem, osobowością sceniczną. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występował m.in. w "Dziadach" w reżyserii K. Swiniarskiego i koncercie poświęconym Witkacemu. Grał u A. Wajdy i S. Spielberga. Współpracował z K. Pendereckim, J. K. Pawluśkiewiczem, P. Skrzyneckim, W. Korczem.

W środę - 9 października - Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza grupy zorganizowane (młodzież klas 7-8) na spotkanie z Katarzyną Ryrych (12.00- 15.00). Młodsze grupy zorganizowane (klasy 4-6) organizatorzy XIV Tyskich Dni Literatury zapraszają z kolei na spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Koziołem (godz. 9). Kozioł to autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Twórca postaci Wombata Maksymiliana, niesfornych Puchaczy, mieszkańców Stajni pod Tęczą i młodych detektywów nie stroni od interaktywnych wypraw w głąb swoich powieści.

Czwartego dnia Tyskich Dni Literatury - w czwartek 10 października - zaplanowano kilka wydarzeń. Mediateka organizuje dla klasy 1-3 warsztaty literacko-muzyczne z Joanną Bronisławską (godz. 9 i 10.15), która zaprosi dzieci, by spróbowały wyrazić siebie poprzez muzykę i wraz z nią, przy pomocy instrumentów, wyczarowały bajkę - grajkę. Tego dnia o 10 odbędą się także dla grup zorganizowanych uczniów klas 1-3 warsztaty ilustratorskie z Joanną Krzyżanek - autorką bajek, opowieści i wierszy oraz miłośniczką gałgankowych lalek.

O godz. 18 odbędzie się spotkanie z Joanną Bator - pisarką, publicystką, eseistką i podróżniczką. Jest autorką m.in. "Piaskowej Góry", "Roku królika" i bestsellerowej, nagrodzonej w 2013 roku Nagrodą Literacką Nike, powieści "Ciemno, prawie noc".

Ostatniego dnia wydarzenia w godzinach 10-13 odbędą się warsztaty z Piotrem Zawadzkim i przedstawienie teatralne dla młodzieży. Piotr Zawadzki to aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, który zawodowe szlify zdobywał na wielu scenach i estradach. - W ramach warsztatów teatralnych, dzieląc się doświadczeniem, wprowadzi młodzież z Teatru w Pajęczynie w arkana pracy aktora scenicznego. Ćwiczenia z emisji głosu, studio gestu i mimiki, interakcje aktorskie i z publicznością to działania, które wzbogacą umiejętności młodych i pozwolą im rozwinąć artystyczne skrzydła - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

O godz. 18 rozpocznie się z kolei spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz, felietonista, scenarzysta ("Belfer", "Ślepnąc od świateł"). Jest autorem Radio Armageddon - pierwszej polskiej powieści emo oraz powieści "Ślepnąc od świateł", za którą w 2014 roku nominowany był do Paszportów Polityki. Będzie to wydarzenie kończące XIV Tyskie Dni Literatury.

Tyskim Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy w ramach projektu 'Po prostu książka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji