Artykuły

Lublin. Pomysły byłego z-cy prezydenta na kulturę i edukację

- Chciałbym, żeby do szkół wprowadzono edukację kulturalną i lekcje wychowania obywatelskiego, a katalog takich przedmiotów jak plastyka czy muzyka został rozszerzony o żonglerkę, szachy, taniec czy warsztaty teatralne - wylicza Krzysztof Komorski, kandydat do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Byłego zastępcę prezydenta miasta wsparli dyrektorzy instytucji kulturalnych i artyści.

Krzysztof Komorski zwracał w piątek uwagę na projekty, które wspólnie z przedstawicielami lubelskiej kultury zrealizował w czasie, gdy pełnił funkcję zastępcy prezydenta Lublina. To m.in. obchody 700-lecia miasta, które spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. Zauważył też, że lubelskie praktyki można przełożyć na warunki ogólnopolskie.

Systemowe zarządzanie potencjałem kulturalnym

- Kultura to kreatywność i innowacyjność. Jeżeli Polska w ciągu dziesięciu najbliższych lat ma być jedną z czołowych gospodarek Europy, to obok inwestycji trzeba mądrego i systemowego zarządzania potencjałem kulturalnym - podkreślał kandydat do Sejmu.

W tzw. Deklaracji dla Kultury i Edukacji Komorski zapisał m.in. na wprowadzenie do podstawy programowej szkół edukacji kulturalnej, lekcji wychowania obywatelskiego czy dodatkowej punktacji dla uczniów angażujących się w działalność społeczną i wolontariat. Chciałby też, by wśród przedmiotów szkolnych znalazły się (minimum dwa do wyboru) zajęcia z żonglerki, szachów czy warsztaty teatralne.

- Poza podstawą programową uważam, że trzeba pochylić się nad regulaminami programów ministerialnych i promować projekty o charakterze edukacyjno-kulturalnym dla organizacji pozarządowych. Jestem głęboko przekonany, że są to obietnice możliwe do wdrożenia przy dobrej współpracy z samorządem i przy moim doświadczeniu w samorządzie jest to projekt do zrealizowania - mówi Komorski.

Kto wspiera Komorskiego

Kandydata Koalicji Obywatelskiej wsparli dyrektorzy lubelskich placówek kulturalnych - Janusz Opryński, były dyrektor artystyczny Centrum Kultury, Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, i Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena, a także artysta plastyk Jarosław Koziara, reżyser Łukasz Witt-Michałowski i kompozytor Piotr Bańka.

- Jeżeli chcemy jakiejkolwiek zmiany w naszym kraju, powinniśmy zaczynać od kultury i edukacji. Krzysztof Komorski swoją osobą niesie niezwykłą energię i mimo młodego wieku ma ogromne doświadczenie - tłumaczył Opryński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji