Kętrzyn. Festiwal Atlantyda Północy 2006
Święto Miejsca, w ramach Festiwalu Atlantyda Północy 2006, rozpoczęło się w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurskie). Do wtorku mieszkańcy oraz odwiedzający Kętrzyn turyści będą mogli wziąć udział w liturgiach, biesiadach oraz wykładach i warsztatach inspirowanych średniowieczną, barokową i renesansową sztuką.
Na Święto Miejsca w Kętrzynie zjechały zajmujące się pradawną muzyką, sztuką i obyczajami grupy z Ukrainy, Węgier, zespoły z różnych regionów Polski, a także Hucułowie (grupa etniczna zamieszkująca ukraińską i rumuńską część Karpat Wschodnich).
Część obchodów Święta Miejsca przeniesiono do kętrzyńskich świątyń. W cerkwi greckokatolickiej zaplanowano występy i nabożeństwa z towarzyszeniem Majsterni Pisni ze Lwowa, a w bazylice mniejszej pod wezwaniem św. Jerzego [na zdjęciu] - liturgię na dzień św. Jakuba, z udziałem uczestników odbywających się podczas Święta warsztatów.
Duże zainteresowanie mieszkańców miasta wzbudził wystawiony w bazylice spektakl, w ramach którego Schola Teatru Węgajty przedstawiła średniowieczny dramat liturgiczny Ludus Danielis, czyli "Grę o Proroku Danielu".
Spektakl przybliżył dzieje babilońskiego króla Baltazara i następującego po nim Dariusza, mających u boku Daniela, uczonego w boskich prawidłach i dyskryminowanego przez zawistnych przybocznych.
Pomysłodawca kętrzyńskiego święta, Johann Wolfgang Niklaus ze Scholi Teatru Węgajty, uzasadniając wybór Kętrzyna na miejsce organizacji święta podkreślił, że w tym mieście znajduje się częściowo zachowany, a w części odbudowany ciąg świątyń: prawosławnej, greckokatolickiej, dawnej synagogi oraz kościołów katolickich, świadczący o wielokulturowości miasta.
- W programie udało się nam chyba odtworzyć wszystkie dawne tradycje. Ważnym elementem jest zastanawianie się nad ich formami i innym widzeniem sztuki sakralnej i sztuki w ogóle. Dla nas teatr jest teatrem gry boskiej, a wszelka twórczość jest wyjęta z czasu płynącego zwyczajnie - powiedział Niklaus.
Festiwal Atlantyda Północy został zapoczątkowany w 2002 r. w Malborku. Założeniem jego twórców jest powołanie instytucji "wędrującego festiwalu". Tegoroczna edycja jest finansowana z programu Unii Europejskiej INTERREG III A