Gdynia. "Koszt życia" od piątku na afiszu GCK
W piątek, 4 października w Gdyńskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu "Koszt życia" Martyny Majok w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Opowieść o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak głęboko potrzebujemy siebie nawzajem.
Kolejne pokazy: 5 i 6 października oraz 22 i 23 listopada.
W spektaklu wystąpią: Karolina Bacia (Jess), Aleksandra Derda-Kupper (Ani), Gracjan Kielar (Eddie), Konrad Michalak (John)
Przy okazji premiery GCK nawiązało współpracę z trójmiejskimi bibliotekami, w których można znaleźć specjalnie zaprojektowane totemy informujące o premierze oraz wypożyczyć oryginalny tekst "Kosztu życia" Martyny Majok.
Poniżej lista bibliotek, w których dostępne są egzemplarze książki:
GDAŃSK
Biblioteka Manhattan (Filia WiMBP)
American Corner Gdańsk (Filia WiMBP)
GDYNIA:
Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6
Biblioteka Śródmieście, ul Władysława IV 7-15
Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113
Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3
Biblioteka Chylonia, Opata Hackiego 33
Biblioteka Oksywie, ul Podchorążych 10 a
Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5
Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20 B
Biblioteka Wiedzy, ul Świetojańska 141-143
Biblioteka z Pasją, al Zwycięstwa 96/98
***
"Koszt życia"
Nagroda Pulitzera 2018!
Opowieść o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak głęboko potrzebujemy siebie nawzajem.
Eddie, bezrobotny kierowca ciężarówki, siedzi samotnie w barze i wspomina ostatnie chwile z żoną. Byłą żoną, Ani, dla której po tragicznym wypadku samochodowym stał się największą podporą. Ich historia przeplata się z losami przepracowanej, niedostatecznie wykwalifikowanej i bezdomnej Jess. Kobieta podejmuje pracę, aby związać koniec z końcem. Tym razem jako opiekunka dla Johna, zamożnego absolwenta Harvardu, który cierpi na porażenie mózgowe.
"Koszt życia", nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok, podejmuje temat relacji międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. Wbrew pozorom nie jest to sztuka o osobach niepełnosprawnych, ale o skrajnych stanach, które pozbawiają nas niezależności. W tej historii zdrowie, majątek i pozycja społeczna schodzą na dalszy plan. Liczy się potrzeba bliskości z drugim człowiekiem i poszukiwanie sposobu na radzenie sobie z kolejami losu, cierpieniem, bólem.
Martyna Majok zabiera nas w podróż po najczarniejszych korytarzach życia, wierząc, że zawsze na końcu pojawi się słońce. To nadzieja, na którą możemy sobie pozwolić bo bardzo jej chcemy, ciężko na nią pracujemy.
Premiera 4 października