Artykuły

Białystok. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" wyróżnione na "Talii"

Jury XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia wyróżniło spektakl "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Nagrodę indywidualną otrzymał także Łukasz Borkowski - odtwórca roli Piotra.

Białostocki zespół zaprezentował się festiwalowej widowni w ubiegły czwartek (26 września). Zadowoleni z występu byli zarówno aktorzy, jak i obecny na festiwalu reżyser przedstawienia - Grzegorz Chrapkiewicz. W niedzielny wieczór jury festiwalu ogłosiło swój werdykt. Grand Prix - Statuetkę Talii oraz 15 tysięcy złotych otrzymał spektakl "Akt równoległy" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie. Jury - obradujące w składzie: Andrzej Pacuła, przewodniczący, Dorota Buchwald, Inka Dowlasz, Anna Rokita - postanowiło przyznać nagrody indywidualne i wyróżnienia. Jedno z wyróżnień przypadło spektaklowi "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" za stworzenie ciekawej przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

- Jest nam niezmiernie miło, że jury zauważyło nasze przedstawienie. To wyróżnienie cieszy tym bardziej, że na "Talii" zaprezentowaliśmy nie klasyczną farsę, lecz trudną i gorzką komedię opowiadajacą o ludzkiej samotności. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli ponownie zaprosić widzów, aby spektakl na podstawie dramatu Petra Zelenki mogli obejrzeć w Białymstoku - mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Oprócz wyróżnienia dla całego zespołu, nagroda "ALE AKTOR" przyznawana przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich dla młodego aktora, trafiła do Łukasza Borkowskiego - odtwórcy roli Piotra.

- Jestem bardzo szczęśliwy z faktu otrzymania nagrody. Miło jest być zauważonym w dziedzinie, którą się zajmuje. To także sygnał, że należy dalej pracować, rozwijać się, i że warto w to inwestować, a każdą chwilę w teatrze "trzeba rwać jak świeże wiśnie". Jestem wdzięczny reżyserowi Grzegorzowi Chrapkiewiczowi, że zobaczył we mnie Piotra z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" i powierzył mi tę rolę, ale także wdzięczny całemu zespołowi Teatru im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku za życzliwość i współpracę. Szczególne dziękuję natomiast kolegom ze sceny, wspaniałym aktorom, z którymi to trudne zadanie przed którym stanąłem, okazało się być możliwe do zrealizowania. Liczę na kolejne wyzwania aktorskie i mam nadzieję, że "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" będziemy jeszcze mogli zaprezentować białostockiej publiczności i nie tylko - mówi Łukasz Borkowski.

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (w oryginale: "Příběhy obyčejného šílenství") to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Premiera przedstawienia odbyła się w październiku 2017 roku. W spektaklu grają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji