Łódź jest olbrzymim zasobem kulturalnym
Łódź jest olbrzymim zasobem kulturalnym, którego rozwój jest wspomagany decyzjami politycznymi - powiedział w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, biorąc udział w "Dniu Twórcy" w Łodzi.
Szef resortu kultury był gościem wydarzenia zorganizowanego w Centrum Kreatywności Fabryka, gdzie młodzi twórcy, wykorzystując dostępne na miejscu nowoczesne technologie, realizują swoje działania artystyczne związane m.in. z modą, architekturą, fotografią, filmem oraz designem.
Podczas swojego wystąpienia wicepremier podkreślił, że Łódź jest olbrzymim zasobem kulturalnym, którego rozwój - jak zaznaczył - jest wspomagany decyzjami politycznymi, zarówno ze szczebla centralnego, jak i samorządowego.
Gliński poinformował, że w Łodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanych jest obecnie 10 dużych projektów inwestycyjnych, a z programów ministerialnych przyznano ponad 130 dotacji przedsięwzięć prowadzonych przez stowarzyszenia, instytucje samorządowe i różnego rodzaju podmioty. - To ponad 150 proc. wzrostu w ciągu czterech lat. Łącznie to 15 mln zł, a więc dla tych małych projektów jest to jakiś zasób - przyznał minister.
Dodał, że MKiDN współprowadzi już w Łodzi Filharmonię Łódzką oraz Teatr Muzyczny, a wkrótce dołączy do nich Teatr Wielki. Zdaniem Glińskiego takie wsparcie daje możliwość wyzwolenia zasobów kulturowych tych instytucji. - Ostatnio miałem okazję rozmawiać z dyrektorem łódzkiej Filharmonii i byłem zbudowany tym, że dzięki naszemu wsparciu, dodatkowym środkom udaje się realizować wiele wartościowych, niezrealizowanych do tej pory projektów, jak nagrania Grażyny Bacewicz, czy Aleksandra Tansmana - mówił.
Wicepremier zapewnił, że rząd stara się wspierać wszystkie wartościowe projekty, nie tylko w Łodzi. Jak podkreślił, mówi o tym dlatego, że politycy mogą być pożyteczni. - Do nas należy dzielenie tego naszego chleba w sensowny sposób. Żeby do każdego docierało i wspierało na przykład młodych twórców, pomysłowych artystów - przekonywał Gliński.
Minister kultury pochwalił także działalność otwartego na początku br. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) Centrum Kreatywności Fabryka. Innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie jest miejscem spotkań, warsztatów, konferencji, wystaw na styku kultury, kreatywności i biznesu.
- Ten pomysł od początku wydawał się wspaniały i bardzo prosty. Polega on na tym, że w niewielkiej przestrzeni realizuje się atmosferę spotkania kultury, nowych technologii i biznesu. Ta synergia daje dodatkową wartość, a druga rzecz to więzi społeczne. Tutaj, w Centrum Kreatywności Fabryka, spotykają się ludzie. Powstają kontakty biznesowe, przyjaźnie, czyli kapitał społeczny, a to jest najcenniejsze w społeczeństwie - podsumował Gliński.
Szef resortu kultury, razem z opiekującym się CK Fabryka prezesem Związku Cyfrowa Polska Michałem Kanownikiem, wręczyli granty młodym twórcom związanym z łódzką Akademią Sztuk Pięknych (ASP).
Podpisano również list intencyjny ws. porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi a Związkiem Cyfrowa Polska. Jego efektem mają być wspólne projekty realizowane w CK Fabryka. Pierwszym z nich ma być konkurs dla studentów ASP na stworzenie rzeźby, która stanie na terenie ŁSSE.
Podczas zorganizowanych w ramach "Dnia Twórcy" środowych warsztatów - w których wzięli udział eksperci i doświadczeni artyści - ich uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in., jak zaistnieć ze swoją twórczością i w jaki sposób ją rozwijać.