Artykuły

Kraków. Międzynarodowy projekt teatralny u Słowackiego

W Teatrze im. Słowackiego rozpoczęły się próby do wyjątkowego wydarzenia w Krakowie - międzynarodowego spektaklu pt. "Nocny azyl - tam gdzie spotykają się marzenia" na motywach sztuki "Na dnie" Maksyma Gorkiego w reżyserii Reinharda Hinzpetera.

Do realizacji projektu "Nachtasyl" zaproszone są teatry: Preis Schauspiel Ensamble Frankfurt (Niemcy), Presernovo Gledalisce Kranj (Słowenia) i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Projekt został dofinansowany przez Komisję Kultury Unii Europejską w ramach programu operacyjnego "Kultura 2000". Zespół realizujący spektakl tworzy grupa czterech słoweńskich, sześciu polskich i pięciu niemieckich aktorów.

"Na dnie" Gorkiego to sztuka zaliczana zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie Europy do arcydzieł literatury teatralnej, miała niemały wpływ na rozwój teatru realistycznego na całym naszym kontynencie. Dziś, w czasach rosnącego bezrobocia, duchowej dezorientacji i iluzorycznych nadziei, sztuka Gorkiego zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu. Główne problemy "Na dnie"; ludzie tracący pracę i rodziny, stają się dziś przygnębiająco aktualne.

W krajach "nowej" Europy coraz więcej ludzi pozostaje bez pracy. Nieustannie porzucają swoje ojczyzny, aby szczęścia szukać gdzieś indziej. Jednak coraz częściej wielu z nich błąka się bez celu po świecie "olbrzymich propozycji" i nacierają jeden na drugiego w zaciętej walce o byt. Ludzie zmieniają kraje i języki, ale nadal brak im perspektyw. We "współczesnym nocnym azylu, w przytułkach" spotykają się ludzie różnych narodowości, którzy mówią różnymi językami, dlatego również aktorzy tego spektaklu będą posługiwać się swoimi ojczystymi językami, a jedynie z konieczności wspomagać się angielskim.

"Nocny azyl" realizowany w językach polskim, niemieckim i słoweńskim, ma uwrażliwić widzów z Polski, Niemiec i Słowenii na wzajemną kulturę, sposób postrzegania świata - i w końcu także nową Europę, której bogactwo zależy od tego, czy poszczególne społeczności Wschodu i Zachodu nie poddadzą się pod wpływem postępującej globalizacji ujednoliceniu, ale z jednej strony uchronią swoją różnorodność, a z drugiej otworzą się na intensywne kulturowe spotkania, które poszerzą spojrzenie na nowe egzystencjalne horyzonty.

Premiera spektaklu będzie miała miejsce w Krakowie 15 września na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego (Kraków 15.09-19.09). Następnie zespół zaprezentuje spektakle we Frankfurcie w Niemczech (25.09-1.10.2006) i w Kranj w Słowenii (6.10-21.10.2006).

Zdjęcie z próby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji