Artykuły

Wałbrzych. "Greta i ostatni Wieloryb" w próbach u Szaniawskiego

Teatr im. Szaniawskiego już po raz czwarty realizuje spektakl w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny. Przedstawienie inspirowane jest aktywnością szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Premiera 15 października.

Po sukcesach poprzednich edycji Dormana w Wałbrzychu oraz dzięki zdobyciu wielu doświadczeń w produkowaniu przedstawień dla młodszego odbiorcy, Teatr tym razem pragnie zaproponować spektakl ekologiczny w nie-pedagogicznej, nie-dydaktycznej, ale anarchicznej i dynamicznej formie.

"GRETA I OSTATNI WIELORYB" jest produkcją, która poszukuje języka dla spotkania świata uczniów, młodych widzów - ze sztuką krytyczną i zaangażowaną. Twórcy deklarują, że tematami, które chcą poruszyć w tej pracy, są społeczna odpowiedzialność, aktywizm i odwaga, ekologia i zagrożenia klimatyczne. Spektakl, który będzie zagrany w wałbrzyskich szkołach 25 razy, dotyczyć będzie również kwestii podmiotowości dziecka, szczególnie tej kształtowanej w instytucji szkolnej.

Określana jako baśń ekologiczna lub kryminał fantastyczny, "GRETA..." opowiadać będzie historię tytułowej bohaterki, która zmuszona okolicznościami spróbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia mitycznego WIELORYBA. Wraz z przewodnikiem prowadzić będzie widzów poprzez labirynt szkoły - świata - i odkrywać kolejne ofiary bitwy o planetę, o naturę i o przyszłość. Akcja spektaklu będzie miała miejsce w niedalekiej przyszłości, która nacechowana będzie dwojako: świat opowieści będzie realny, przypominający pewien kraj europejski - i jednocześnie fantastyczny, o cechach wręcz postapokaliptycznych.

Czy Grecie, wzorowanej na postaci i działalności młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, uda się ocalić ostatniego wieloryba? Twórcy spektaklu nie ukrywają, że bez pomocy młodych widzów, ich zaangażowania, ani zmian światopoglądowych, odpowiedź na to pytanie jest smutna. Pragną tym spektaklem podnieść dyskusję o zagrożeniach, jakie przynosi człowiek swojemu środowisku i ludzkiej odpowiedzialności za te procesy.

Teatr Dramatyczny proponuje projekt o sprawczości, o odwadze społecznej, o zabieraniu stanowiska. "GRETA I OSTATNI WIELORYB" chce wydać walkę powszechnemu przekonaniu, głoszącemu, iż "dzieci i ryby głosy nie mają". Przeciwnie, zespół Szaniawskiego wierzy, że to właśnie dzieci uratują świat...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji