Artykuły

Warszawa. Premiera "Ustawień ze świętymi, czyli rozmów obrazów"

- To są ich wizerunki przepuszczone przez wrażliwość i wiedzę malarza - mówi PAP Agata Duda-Gracz, reżyser autorskiego spektaklu "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów". Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium.

Autorką scenariusza, scenografii i kostiumów, a także reżyserem spektaklu jest Agata Duda-Gracz.

- Spektakl dzieli się na dwie części. Pierwszą się zwiedza, drugą - ogląda. Ponieważ mówimy o tematach sakralnych, o świętości, paraświętości, psudo-świętości - to zaczynamy od przestrzeni świętej, którą jest scena, a na niej zarówno aktorzy, jak i widzowie - wyjaśniła w rozmowie z PAP Agata Duda-Gracz.

Zaznaczyła, że widzowie są traktowani w tym przedstawieniu "jako pielgrzymi". - Stąd jedna pielgrzymka, czyli postaci dramatu, zwraca się do drugiej pielgrzymki, czyli publiczności, która przyszła na spektakl - dodała.

- Lucyfer, tak samo, jak postać nieświętej papieżycy Joanny - to są postacie, które wynikają z marzeń aktorów. Gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy, zapytałam, co chcieliby zagrać? Okazało się, że chcą zagrać wszystko. (...) W toku pracy wyszło, że ich potrzeby są bardzo blisko tematów żywotów świętych. Dlatego poprosiłam, by wybrali sobie świętych, którzy będą kanwą, na podstawie której napiszę scenariusz - powiedziała reżyser.

- Część osób wybrała postaci bardzo nieświęte - jak Lucyfer czy papieżyca Joanna. Ale gdy popatrzymy pod innym kątem na te żywoty, gdyby nie kwestie osądu, to one się niczym nie różnią od żywotów innych świętych. Są tak naprawdę zbudowane z tych samych składowych: za każdym razem jest to absolutne zawierzenie i gotowość poświęcenia w imię tego, w co się wierzy. Zawsze jest to - w najlepszym tego słowa znaczeniu - fanatyczne. Ta gotowość do oddania sprawie powoduje, że nie dbamy o swoje życie albo o własną rodzinę; że jesteśmy w stanie poświęcić wszystko - wyjaśniła.

Duda-Gracz podkreśliła, że na scenie widzowie nie zobaczą świętych. - To są ich wizerunki przepuszczone przez wrażliwość i wiedzę malarza - dodała.

Jak wyjaśniła, "druga część przedstawienia składa się z ośmiu apokryfów, z ośmiu opowieści o różnych odmianach świętości". - Ja bardzo nie lubię moralizowania ze sceny. Jeśli ktoś będzie bardzo chciał osadzić akcję spektaklu w Polsce - to osadzi to w naszym kraju. Obawiam się zawsze takiego politykowania ze sceny, robienia teatru w skali jeden do jeden, bo uważam, że teatr nie jest od tego - podkreśliła Duda-Gracz.

- Dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"Reżyserka, a zarazem autorka tekstu, scenografii i kostiumów, nie zdradza wszystkich szczegółów, zapowiada jedynie, że będzie to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Legenda zderzona zostanie z prozą życia, chwalebne bohaterstwo z ludzką marnością, a historyczności z dzisiejszą perspektywy" - napisano na stronie Teatru Collegium Nobilium.

Za reżyserię świateł odpowiada Katarzyna Łuszczyk. Muzykę opracował Łukasz Wójcik, a choreografię -Tomasz Wesołowski. Asystentką scenografa i autorką kolaży jest Magdalena Mucha.

Występują: Kaja Kozłowska (Święta Joanna d'Arc), Natalia Jędruś (Święty Archanioł Michał), Bartosz Włodarczyk (Nieświęty Jerzy), Monika Cieciora (święta Róża), Barbara Liberek (Nieświęta papieżyca Joanna), Katarzyna Obidzińska (Święta Katarzyna ze Sieny), Karolina Szeptycka (Święty Walenty), Piotr Kramer (Nieświęty Lucyfer, czyli Diabeł), Ina Maria Krawczyk (Święty Paweł), Jowita Kropiewnicka (Święta Olga), Arina Piskovskaja (Święta Godolewa), Mariusz Urbaniec (Święty Ojciec Pio), Damian Mirga (Święty Andrzej Bobola), Dorota Bzdyla (Święty Anioł Stróż), Elżbieta Nagel (Święta Maria Egipcjanka), Justyna Fabisiak (Święte Dziecię Symforiana), Sebastian Figat (Pięciu świętych braci Polaków), Jędrzej Hycnar (święty Mojżesz Etiopczyk), Konrad Żygadło (Święty Stanisław) i Bartosz Bednarski (Święty Gerwazy).

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego specjalności aktorstwo jest koprodukcją Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Premiera - 20 września o godz. 19 w Teatrze Collegium Nobilium. Kolejne przedstawienia - 21-24 września br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji