Artykuły

Wrocław. Pięć premier w nowym sezonie Wrocławskiego Teatru Współczesnego

W nowym sezonie artystycznym we Wrocławskim Teatrze odbędzie się pięć premier. Pierwsza spektakl pt. "Tuxo/Cicho" - inspirowany historiami mieszkających we Wrocławiu Ukraińców - zostanie pokazany w 28 października.

Październikowa premiera to koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Układ Formalny. Bohaterem " Tuxo/Cicho" jest Ihor/Igor - Ukrainiec, który chodzi od polskiej szkoły. - Losy głównego bohatera inspirowane są historiami żyjących we Wrocławiu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej - wskazała rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska.

Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej adresowane jest do młodzieży, a jego pokazom będą towarzyszyć warsztaty poświęcone grupowym mechanizmom reakcji na inność. Spektakl ma być prezentowany nie tylko na deskach wrocławskiego teatru, ale również w szkołach Dolnego Śląska.

Kolejna premiera odbędzie się w grudniu. Wrocławski teatr wystawi spektakl "Jutro przypłynie królowa" w reżyserii Piotra Łukaszczyka według książki Macieja Wasielewskiego. Fabuła osadzona jest w realiach wyspy Pitcairn leżącej na Pacyfiku. "To opowieść o mikroświecie stworzonym przez mężczyzn, którzy wprowadzili na wyspie prawo do kazirodztwa, gwałtu i pedofilii. Okazało się, że raj był piekłem, w którym akty bezwzględnego zła usprawiedliwiano tradycją i rodzimym obyczajem" - wyjaśniono w zapowiedzi dla prasy.

Z kolei w luty 2020 r. widzowie będą mogli obejrzeć spektakl "Pogłosy" - debiut dramaturgiczny prozaika Wita Szostaka. Przedstawienie wyreżyserują Marek Fiedor i Tomasz Hynek.

Wit Szostak podkreślił, że "Pogłosy" od początku były pomyślane jako eksperyment z teatralną formą. "Interesowało mnie, czy możliwe jest zbudowanie dramaturgii poprzez zderzanie słów, a nie poprzez postaci i konflikty pomiędzy nimi (...) Osobami dramatu stają się tu słowa: zmieniają się, odkształcają, wchodzą w relacje, które je przemieniają. Tu rodzą się napięcia: opowieści i słowa kluczą, gubią się, odnajdują, szukają sensu" - mówił, cytowany w materiale prasowym.

W maju zostanie wystawiona sztuka "Nagasaki" według powieści Erica Faye. Tematem przedstawienia w reżyserii Pawła Kamzy jest bezdomność w jej różnych wymiarach.

Piątym premierą, będzie spektakl o nieujawnionym dotąd tytule. Drzycimska poinformowała, że przedstawienie zostanie pokazane w kwietniu, a jego reżyserem będzie Paweł Miśkiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji