Artykuły

Częstochowa. Jubileusz Elżbiety Wojnowskiej u Mickiewicza

Teatr im. Mickiewicza zaprasza na wyjątkowy recital Elżbiety Wojnowskiej. Urodzona w Częstochowie pieśniarka uczci nim 45-lecie swojej pracy artystycznej. Wydarzenie zaplanowano na 20 września.

Dla Elżbiety Wojnowskiej będzie to powrót na scenę przy ul. Kilińskiego. Zadebiutowała na niej, mając zaledwie 12 lat. Wcielała się wówczas w Nel w inscenizacji w "Pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Dorosłą karierę artystyczną rozpoczęła na Famie w 1973 r. Rok później - za sprawą pieśni "Zaproście mnie do stołu" - wyróżnioną ją główną nagrodą na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i na Festiwalu Piosenki Opole'74.

Z Częstochowy na sceny Paryża i Londynu

Przypomnijmy, że ceniona piosenkarka, kompozytorka, aktorka i pedagog urodziła się i wychowywała w Częstochowie. Po maturze chciała studiować aktorstwo w PWST w Krakowie. Zamiast tego trafiła do Studium Nauczycielskiego w Cieszynie. Potem los pognał ją do Lublina, gdzie studiowała i występowała w teatrzykach studenckich. Wkrótce przeniosła się zaś do Warszawy.

Zdobywała nagrody, koncertowała w Polsce i za granicą (m.in. w Budapeszcie, Paryżu, Londynie i Berlinie), a w okresie w 1980 roku śpiewała Brechta. Po urodzeniu drugiego syna wycofała się z życia artystycznego.

Na scenę wróciła w 1999 r. Rok później wydała koncertową płytę "Zaproście mnie do stołu". W 2004 r. we Wrocławiu odbył się koncert z okazji 30-lecia pracy artystycznej. W tym samym roku ukazała się jej kolejna płyta - "Elżbieta Wojnowska, Włodek Pawlik - Sonety Szekspira". Teraz pora na podsumowanie 45-lecia pracy artystycznej.

Jubileusz już 20 września

Jubileuszowy recital pieśniarki odbędzie się w piątek, 20 września (będzie to specjalna odsłona teatralnego cyklu "Salon poezji"). Jubilatce akompaniować będzie na fortepianie Jakub Lubowicz - kompozytor, aranżer, dyrygent, pianista, kierownik muzyczny Teatru Roma w Warszawie.

Elżbieta Wojnowska zaprezentuje repertuar złożony z utworów m.in. Jana Wołka, Bertolda Brechta, Romana Kołakowskiego i Agnieszki Osieckiej. Obok wspomnianego już "Zaproście mnie do stołu" zabrzmią więc m.in. "Sztuczny miód" czy "Okropna pieśń o Mackie Majcherze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla.

Recital odbędzie się na scenie dużej Teatru im. Mickiewicza. Bilety na parter kosztują 35 zł, na balkon - 30 zł (dla osób powyżej 60. roku życia cena specjalna wynosi 20 zł).

Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji