Artykuły

Warszawa. Performance Oskara Dawickiego

Słynny performer przejmuje plac Zbawiciela, a w Nowym Teatrze powstała nowa księgarnia.

Performance Oskara Dawickiego "Piątek trzynastego"

Piątek, 13 września, godz. 20-21, plac Zbawiciela. Wstęp wolny.

Jeden z najsłynniejszych polskich performerów zaprasza w piątek na plac Zbawiciela. Co się będzie działo? Trudno powiedzieć. W końcu performance opiera się często na zaskoczeniu. Wiemy tylko, że w ramach swojego artystycznego działania, które nazwał "Piątek trzynastego", do epicentrum hipsterskiej, młodzieżowej Warszawy Oskar Dawicki wprowadzi grupę seniorów. Performance ma zwrócić uwagę na problemy demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa oraz związane ze starością zagadnienia socjologiczne czy egzystencjalne. Oskar Dawicki z wykształcenia jest malarzem, ale zasłynął przede wszystkim jako twórca performance'ów - pełnych absurdu, groteski i ironii, a także wideo, obiektów i instalacji. Współtworzył grupę artystyczną Azorro. Dawicki jest bohaterem powieści "W połowie puste" Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy oraz filmu "Performer" w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Performance "Piątek trzynastego" jest częścią projektu badawczego "Place Warszawy (do odzyskania)" fundacji Puszka, który polega na wszechstronnym badaniu warszawskich placów, ich historii, potencjałów i słabych stron. Celem jest ożywienie placów jako przestrzeni publicznych. Po performansie w Planie B i Charlotte odbędzie się afterparty z didżejem Jerrym.

***

Kuracjuszki z Interno

Czwartek,19 września, godz. 19.30, Teatr Powszechny, ul. Zamoyskiego 20. Bilety: 30 zł.

"Kuracjuszki z Interno" to nietypowy spektakl o walce z komunistycznym systemem. Nietypowy, bo z perspektywy kobiet opozycjonistek osadzonych w obozie internowania w Gołdapi. W stanie wojennym przetrzymywano tam ponad 400 kobiet. W 1982 r. pierwszy transport zaangażowanych działaczek "Solidarności" i aktywistek społecznych trafi ł do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji. Ściśnięte w sukach, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, bez wiedzy o tym, co się z nimi stanie ani kiedy wrócą do swoich domów, poddawane presji i przemocy fizycznej i psychicznej odbywały nieplanowaną podróż w nieznanym kierunku. Przez kolejne tygodnie i miesiące internowane poddawane były swoistej "kuracji". Twórczynie spektaklu, które traktują teatr jako sposób na komentowanie i zmianę rzeczywistości, przeczesały archiwa oraz rozmawiały z kilkunastoma byłymi osadzonymi, pytając o realia życia w obozie. Premierowe czytanie performatywne "Kuracjuszek" odbyło się w 2018 r., w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka, muzyka: Magdalena Sowul, występują: Alicja Brudło, Katarzyna Cygler, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis, Hanna Nowicka, Barbara Poniatowska, Anna Sadowska. Po spektaklu odbędzie się koncert zespołu Tarapaty.

***

Otwarcie Nowej Księgarni

Poniedziałek, 16 września, godz. 18.30, Nowa Księgarnia, ul. Madalińskiego 10/16.

Sezon teatralny w Nowym Teatrze już się rozpoczął. Teraz czas na otwarcie Nowej Księgarni, czyli autorskiego zbioru nowości wydawniczych, klasyki literatury polskiej i światowej, poezji, reportażu, komiksu, wydawnictw o sztuce i kulturze oraz literatury młodzieżowej i dziecięcej. Księgarnia będzie miejscem nie tylko zakupów, ale też spotkań autorskich, wydarzeń literackich. Na początek premiera książki "Nieradość" Pawła Sołtysa, muzyka, autora zbioru opowiadań "Mikrotyki". Spotkanie z autorem poprowadzi Zofia Król, redaktorka naczelna "Dwutygodnika". Warto pojawić się na otwarciu z jeszcze jednego, bardzo praktycznego powodu - wszyscy, którzy odwiedzą księgarnię w poniedziałek, otrzymają stałą kartę rabatową w wysokości 10 proc., a ci, którzy zrobią zakupy za 100 zł, dostaną plecak sygnowany przez Nowy Teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji