Artykuły

Toruń. Nowy sezon w Teatrze Horzycy

Teatr Horzycy zaprezentował w środę swoje plany na najbliższy sezon oraz nowe logo.

Toruńska scena otworzy sezon 28 września premierą sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego "Antygona w Nowym Jorku". To błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność.

14 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "Jezus przyszedł" wyreżyserowanego przez Tomasza Mana. Sztuka będzie domknięciem tematu Boga poruszanego w ostatnich sezonach intensywnie na deskach naszego teatru. Tomasz Man przenosi akcję Ewangelii w czasy współczesne, stawiając pytanie o obecność Jezusa Chrystusa w świecie dzisiejszym i konfrontację jego nauki z kondycją naszych czasów.

Rok 2020 Teatr Horzycy rozpocznie spektaklem "Alicja w krainie czarów" w reżyserii Pawła Paszty (premiera 18 stycznia). Mimo że spektakl ten kierowany jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ukazany w nim świat może stać się uniwersalny i wciągający również dla dorosłych. Kto z nas nie jest bowiem wciąż dzieckiem - choćby w najmniejszym stopniu? To jedna z ważniejszych w historii literatury opowieści o fantastycznej podróży w świat pełen ironii i metafory również naszej współczesnej rzeczywistości.

22 lutego odbędzie się premiera sztuki na podstawie "Gargantui i Pantagruela", w której współcześni młodzi twórcy, pod kierunkiem nagrodzonego na festiwalu Pierwszy Kontakt Jakuba Skrzywanka, przedstawią rolę błazna w dobie social-mediów. Będzie to koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

W marcu będą aż dwie premiery - "Thelma i Louise" w reżyserii Łukasza Zaleskiego oraz "Kariera Nikodema Dyzmy" Piotra Ratajczaka. Pierwsza jest inicjatywą dwóch aktorek - Jolanty Teski i Mirosławy Sobik, które wcielą się w postaci z kultowego filmu Ridleya Scotta, by wyruszyć w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Spektakl będzie grany w nowej przestrzeni w dawnej kotłowni Teatru i ma stanowić połączenie teatralnej inscenizacji z rockowym koncertem. Z kolei premiera, którą zaplanowano na 28 marca, będzie realizacją słynnej powieści Kazimierza Dołęgi-Mostowicza, zaadaptowanej na czasy współczesne, przedstawiającej historię karierowicza, pnącego się z łatwością po szczeblach drabiny społecznej.

18 kwietnia odbędzie się premiera sztuki "Cholernie mocna miłość" według powieści Lutza van Dijka, opartej na wydarzeniach z Torunia z czasów II wojny światowej. Reżyserka Aleksandra Jakubczak i dramaturg Krzysztof Szekalski zaprezentują historię tragicznej, homoseksualnej miłości.

W 2020 roku obędzie się również 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt (23-29 maja). Festiwal skoncentruje się na rozwijaniu kierunku obranego w 2018 roku, ponieważ hasłem będzie "Na granicy". - Odwołamy się w ten sposób do Torunia jako miasta z tradycjami miasta granicznego, a także do konfrontacji teatru Wschodu i Zachodu, czy też do poszukiwań nowych form na granicy teatru rozumianego klasycznie - zapowiadają organizatorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji