Artykuły

Lanckorona. Plenerowa inscenizacja "Strasznego dworu" Moniuszki

W sobotę na Rynku w Lanckoronie Opera Krakowska wystawi "Straszny dwór". Plenerowe przedstawienie będzie kulminacyjnym punktem Dnia Stanisława Moniuszki organizowanego w ramach ogólnopolskich obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.

W spektaklu wystąpią m.in.: Edyta Piasecka, Monika Korybalska, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń, Sebastian Marszałowicz, Michał Kutnik i Wołodymyr Pańkiw, a towarzyszyć im będą balet, chór i orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Wajraka.

Lanckoroński rynek z zabytkową, drewnianą zabudową będzie naturalną scenografią dla spektaklu. Jak zdradził dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, część efektów będzie chciał osiągnąć poprzez grę światła i cienia. Dodał, że osoby, które w sobotę odwiedzą Lanckoronę, będą mogły spotkać artystów i zobaczyć próbę generalną. - Chcemy, żeby panowała atmosfera wspólnego święta - mówił Nowak.

Plenerowe widowisko jest przygotowywane przez Stowarzyszenie Terra Artis Lanckorona. Dwa lata temu Opera Krakowska wystawiła w Lanckoronie "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego. - Zespół Opery Krakowskiej w naturalny sposób potrafi znaleźć się "nie pod dachem". To coś niesamowitego, nie wszystkie zespoły to mają - mówił prezes Stowarzyszenia Leszek Mikos. - Póki będę mógł, będę starał się, aby Lanckorona była kojarzona z operową wyspą. "Straszny dwór" - najlepsza opera Moniuszki, słowiański kanon - jest fantastyczną okazją do tego, żeby jeszcze raz przekonać ludzi do artystycznej edukacji. Jestem pewien, że to przedsięwzięcie się uda - podkreślił.

Dodał, że wprowadzenie do spektaklu wygłosi w poetyckiej formie Bronisław Maj. - Bądźmy pewni, że szczególnie libretto Jana Chęcińskiego nabierze nowego wymiaru - mówił Mikos.

Spektakl na miejscach siedzących obejrzy blisko 1 tys. widzów. Osoby wybierające się w sobotę do Lanckorony dla ułatwienia pracy służb porządkowych za szybę samochodu powinny włożyć białą kartkę. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji ruchu i parkingów w miejscowości będą dostępne na stronie internetowej gminy.

Współorganizatorami wydarzenia są: gmina Lanckorona, Opera Krakowska, Teatr Wielki - Opera Narodowa. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premierowe wykonanie słynnej opery Stanisława Moniuszki we wrześniu 1865 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie wywołało prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. Po trzech przedstawieniach carska cenzura zdjęła "Straszny dwór" z afisza w obawie, by entuzjazm nie przerodził się w zamieszki na ulicach. Dzieło to nie doczekało się ponownego wystawienia przed śmiercią Moniuszki, w Teatrze Wielkim pokazano je dopiero w 1885 r. - 20 lat po premierze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji