Artykuły

Białystok. Węgierko w podróżach

Co słychać w Teatrze Dramatycznym? Wiadomo: są wakacje, spektakli nie ma. Ale na teatr spływają pochwały, a aktorów czeka pracowity sierpień.

Miał intuicję białostocki teatr, by na swe deski wpuścić młodych zdolnych ludzi wprost z ulicy. Przygotowany przez nich kilka miesięcy temu spektakl "Morosophus" zbiera teraz laury w Polsce. W Gdyni podczas festiwalu Europejskie Dni Sztuki i Kultury Ulicznej BRUK SUMMER STREET FESTIVAL 2006 spektakl przyjęła entuzjastycznie nie tylko festiwalowa publiczność, ale i jurorzy. Podczas wielkiej gali rozdania nagród BRUK AWARDS "Morosophus" zdobył statuetkę w kategorii BRUK THEATER AWARD - za najlepszy spektakl teatralny zaprezentowany podczas gdyńskiego festiwalu. Była to jedyna nagroda przyznana przez jurorów. "Morosophusa" przygotowali tancerze i muzycy z Białegostoku i okolic, wywodzący się z szeroko rozumianej kultury ulicznej i hiphopowej. Współpraca z nimi była również wyzwaniem dla teatru im. Węgierki, jakby nie patrzeć instytucji dość stałej w repertuarze. Teatr przeżył spory wstrząs: na scenie pojawili się deskorolkarze, grafficiarze, didżeje i breakdance. Ryzyko się opłaciło.

Złakniona warszawska publika

Białostoccy aktorzy teraz wakacjują, ale sierpień i początek września będą mieli pracowity.

I tak spektakl "Klan wdów" z Gabrielą Kownacką w jednej z głównych ról został zaproszona do udziału w przeglądzie "Komedie lata", jaki od sześciu lat organizuje Teatr na Woli (3 sierpnia). W przeglądzie zostanie pokazanych sześć przedstawień, takich - jak mówią organizatorzy - "które odznaczają się niekwestionowanym poziomem artystycznym, bawią, śmieszą dowcipem słownym i sytuacyjnym, cieszą pomysłowością inscenizacyjną, a dostarczając przy tym nieco zatrudnienia szarym komórkom, zdolne są przyciągać złaknioną rozrywki i relaksu wakacyjną warszawską publiczność".

Od 2 sierpnia rozpocznie się zaś "trasa" kameralnego spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie"[na zdjęciu]. Gabriela Kownacka i Piotr Dąbrowski dostali zaproszenie do występów w Krakowie i w Zakopanem. W Krakowie spektakl zostanie pokazany w ramach przeglądu Letni Festiwal Małych Form w teatrze Bagatela.

We wrześniu - Kair

A zaraz po wakacjach aktorzy Węgierki pojadą do Kairu, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Eksperymentalnych zaprezentują spektakl "Paragraf 22. Epizod". Egipcjanie zapraszają nasz teatr już po raz drugi, dwa lata temu w Kairze grany był spektakl "Wszystko dla miłości albo Dwaj Panowie z Werony".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji