Artykuły

Warszawa. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej koncert "Polskie Requiem" Pendereckiego

W niedzielę, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, odbędzie się koncert "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystąpią artyści z Polski i Niemiec. Swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Artyści z Polski i z Niemiec wykonają "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego. Dyrygentem będzie sam kompozytor.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz członkowie zaproszonych delegacji zagranicznych, m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Podczas koncertu wystąpi sopranistka, Iwona Hossa, Laureatka Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach, która brała udział m.in. w nominowanych do nagród Grammy nagraniach "Jutrzni" Krzysztofa Pendereckiego.

Zaśpiewają również: mezzosopranistka Anna Lubańska, laureatka Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej i utworu Mozarta oraz za najlepsze wykonanie utworu Lutosławskiego) i Rafał Bartmiński, który wystąpił już w ponad 30 pierwszoplanowych kreacjach operowych.

Partie utworu wykona także Tomasz Konieczny, o którym w programie koncertu można przeczytać: "Sensacyjnym sukcesem odniesionym w partii Alberyka (bohater >>Pierścienia Nibelunga<< Richarda Wagnera - PAP) w Operze Wiedeńskiej, a także uznaniem, jakie zdobył jako Jochanaan i Wotan/Wędrowiec, Tomasz Konieczny potwierdził swoje miejsce w gronie najznakomitszych bas-barytonów swojego pokolenia".

Poza tym wystąpią Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Międzynarodowa Akademia Chóralna z Lubeki. Wizualizacje przygotował Adam Uryniak, który ma na koncie realizacje filmów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz wizualizacje na potrzeby wystawy "Wajda" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

">>Polskie Requiem<< powstawało w trudnych latach 1980-84. Dedykacje, którymi zostały opatrzone kolejne części utworu, przywołują przemilczaną przez lata prawdę o tragicznych doświadczeniach polskiej historii i wskazują na heroiczne świadectwa wiary w wartości najwyższe" - pisze w programie koncertu teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Regina Chłopicka.

"Dwie części utworu powstały w związku z wydarzeniami lat 1980-81. Lament >>Lacrimosa<< został napisany na prośbę Lecha Wałęsy na uroczystość odsłonięcia pomnika Ofiar Grudnia 70., symbolizującego walkę robotników z komunistyczną władzą. Wykonanie utworu 16 grudnia 1980 roku w Gdańsku podczas uroczystości, która zgromadziła blisko 2 miliony ludzi, stało się manifestacją siły Solidarności. Na wieść o śmierci Stefana Wyszyńskiego w maju roku następnego, Penderecki skomponował modlitwę błagalną na chór a cappella" - czytamy.

Kolejne części kompozytor dedykował Powstaniu Warszawskiemu, pamięci ojca Maksymiliana Marii Kolbe i zbrodni katyńskiej.

"Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kompozytor włączył do Polskiego Requiem pochwalne >>Sanctus<< (...) Wreszcie, skomponowana w roku 2005, po śmierci Papieża Polaka, >>Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II<< zamknęła ostatecznie całość >>Polskiego Requiem<<" - czytamy.

"Dzieło można dookreślić jako oratorium dramatyczne. W centrum tego muzycznego teatru oratoryjnego stoi jednak nie Bóg, lecz człowiek rozdarty między nadzieją i zwątpieniem, wiarą i rozpaczą; człowiek, który poszukuje wartości uniwersalnych i stawia pytania o sens istnienia. Stąd tematem głównym dzieła jest postawa człowieka wobec śmierci" - pisze Chłopicka.

Organizatorem koncertu jest Kancelaria Prezydenta. Transmisję przeprowadzi Program II Polskiego Radia oraz TVP Kultura. Początek o godz. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji