Artykuły

Warszawa. Nakręcono trzy spektakle w cyklu "Teatroteka Młodego Człowieka"

- Nowy cykl nazwaliśmy "Teatroteka Młodego Człowieka" i jest on adresowany do widowni dziecięcej w wieku 7-10 lat. Pierwsze trzy przedstawienia zostały już nakręcone, a obecnie trwa etap ich postprodukcji - powiedział PAP konsultant programowy cyklu dr Zenon Butkiewicz.

- W 2013 r. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na ul. Chełmskiej w Warszawie rozpoczęła cykl realizacji w konwencji teatru telewizji współczesnej dramaturgii polskiej, utworów powstałych współcześnie, które nazwano "Teatroteka" - poinformował PAP dr Zenon Butkiewicz.

- Ta współczesność jest rozumiana jako utwory powstałe w XXI w. Większość z nich zresztą została napisana w drugiej dekadzie naszego stulecia - wyjaśnił Butkiewicz, dodając, że "krąg autorów jest bardzo szeroki - od znanych dramatopisarek jak Małgorzata Sikorska-Miszczuk po zupełnych debiutantów w owym czasie, jak np. Magdalena Drab".

Przypomniał, że w latach 2013-19 zrealizowano 50 przedstawień w trakcie 200 dni zdjęciowych. - Te spektakle są pokazywane w różnych miejscach: na festiwalach teatralnych, filmowych. Są przygotowane wersje z angielskimi napisami. Bywają też prezentowane poza Polską - wyjaśnił.

Zenon Butkiewicz zwrócił uwagę, że - mimo iż są to spektakle twórców, którzy według zasad przyjętych w ramach "Teatroteki" debiutują jako reżyserzy spektakli telewizyjnych - "ich przedstawienia zebrały całkiem sporo nagród".

- W realizacji spektakli wzięło udział kilkuset aktorów - od wielkich gwiazd polskiego teatru po debiutantów. Występowali w nich aktorzy z kilkunastu ośrodków teatralnych, nie tylko z Warszawy -mówił.

- Od 2017 co roku odbywa się w Warszawie w Teatrze Collegium Nobilium przegląd "Teatroteka FEST", czyli wszystkie nowe spektakle są prezentowane, a ich pokazy cieszą się sporą frekwencją - podkreślił Butkiewicz.

Przypomniał, że pełna informacja o 50 przedstawieniach zrealizowanych w ramach "Teatroteki" znajduje się na stronie WFDiF: http://www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatroteka.

- W tej chwili poszliśmy krok dalej, a mianowicie skierowaliśmy się w stronę twórczości dla dzieci. Nowy cykl nazwaliśmy "Teatroteka Młodego Człowieka". Jest on adresowany, można powiedzieć, do widowni dziecięcej w wieku 7-10 lat. Pierwsze trzy przedstawienia zostały już nakręcone, a obecnie trwa etap ich postprodukcji - wyjaśnił dr Butkiewicz. - Kolaudacja pierwszego odbędzie się w piątek - dodał.

Zapowiedział, że trzy nowe spektakle z cyklu "Teatroteka Młodego Człowieka" będą gotowe do prezentacji jesienią br. Są to: "A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej w reż. Joanny Zdrady, "Królewna Logorea i Niedźwiedź" Marii Wojtyszko w reż. Justyny Łagowskiej (na zdjęciu) i "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi w reż. Magdaleny Małeckiej-Wippich.

- Zasady "Teatroteki Młodego Człowieka" są identyczne jak w przypadku "Teatroteki" dorosłej. Wybieramy utwory współczesne, choć niekoniecznie współczesne w kontekście tematu, bo tu wkraczamy nieco w świat bajki - wyjaśnił konsultant programowy cyklu. - W dwóch z tych utworów mamy do czynienia z unowocześnioną konwencją bajki. Napotykamy postacie z bajek, choć ubrane we współczesne szaty i przydany jest im współczesny język - dodał.

- Wielką zaletą utworów dramatycznych, które są realizowane, jest błyskotliwy język, pełen aluzji do języka dorosłych. Myślę, że dzięki temu te utwory zyskają podwójnego adresata. Jeśli rodzice z dziećmi będą je oglądać - to i rodzice znajdą w tych utworach coś dla siebie - ocenił Butkiewicz.

- Gdy zaczęliśmy szukać repertuaru dla "Teatroteki Młodego Człowieka" - napotkaliśmy olbrzymią ilość materiału dramaturgicznego. Chcieliśmy jednak zachować pewien rodzaj konsekwencji: w tej chwili nakręcono spektakle dla dzieci młodszych, ale mamy też cały pakiet utworów dla dzieci starszych, które warte są realizacji - wyjaśnił, dodając, że "są to teksty dla starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów".

Przyznał, że konsultanci programowi mają "całą listę takich utworów". - Tego typu propozycji dla nastolatków trochę brakuje na scenach teatralnych. Może więc udałoby się pewną lukę wypełnić - ocenił Butkiewicz. Wyjaśnił, że ich realizacja "to kwestia 2020 r.".

- Do końca 2019 r. będziemy kontynuowali prace programowe: szukali nowych utworów i je czytali, rozmawiali z twórcami pod kątem realizacji przedstawień w przyszłym roku - podsumował dr Butkiewicz.

Więcej informacji o autorach i realizatorach cyklu "Teatroteka" na stronie: http://www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatroteka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji