Artykuły

Gdańsk. Laureaci 23. Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski dobiegł końca, przez 10 dni pełnych wrażeń mieliśmy okazję oglądać znakomite spektakle z całego świata w Nurcie Głównym i SzekspirOFF.

Kłaniamy się nisko naszym widzom, których co roku nam przybywa (w tym roku pobiliśmy rekord frekwencji). To dzięki Państwu nasza praca ma sens i wierzymy, że za rok znów spotkamy się w Gdańsku.

Konkurs o Złotego Yoricka

Jury 26. Konkursu na Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonie 2018/2019, zwanym w skrócie Konkursem o Złotego Yoricka, w składzie: Dorota Buchwald - Przewodnicząca Jury, Jacek Kopciński, Roman Pawłowski, po obejrzeniu trzech spektakli finałowych, prezentowanych w ramach 23. Festiwalu Szekspirowskiego:

"Hamleta" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Kupca weneckiego" w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru Nowego im. Witkacego w Słupsku oraz "Wieczoru Trzech Króli" w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Postanowiło większością głosów Nagrodę Złotego Yoricka 2019 przyznać Nowemu Teatrowi im. Witkacego w Słupsku za spektakl "Kupiec wenecki" w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Jury doceniło spójną interpretację dramatu, która potwierdza, że Szekspir jest ciągle o tym, "co jest w Polsce do myślenia".

*

Jury Konkursu SzekspirOFF w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Szkotak, Paweł Łysak postanowiło przyznać następujące nagrody:

nagrodę I, w wysokości 4 000 PLN - dla spektaklu "Hamlet. Sen", przygotowanego przez Sławka Krawczyńskiego, Annę Godowską, Borysa Jaźnickiego, Petera Łyczkowskiego - za oryginalne współistnienie muzyki i aktora w świecie przedstawionym,

oraz 2 nagrody II, w wysokości 3 000 PLN każda dla spektakli:

"Hamletelia" Caroline Pagani - za feministyczną perspektywę świata szekspirowskiego pełną miłości do teatru,

"Mała premiera - Hamlet", dla twórców z Teatru Polskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" - Wiktoria Berbeć, Sonia Borkowicz, Piotr Dąbrowski, Grażyna Daniel, Iwo Domagalski, Maria Dymek, Maria Horowska, Maria Jarosz, Mirek Kaczmarek, Franciszek Matuszak, Marcelina Obarska, Monika Roszko, Maja Rybarczyk, Małgorzata Sosnowska, Marcin Starosta, Bazyli Szydzisz, Zuzanna Szymańska, Krystian Szymczak, Emil Tybura, Malwina Waloszczyk, Bruno Widerak, Stefan Witkowski, Julia Zabel - za podróż w świat Szekspira oczami dzieci,

oraz nagrodę "Shaking the Walls", w wysokości 3 000 PLN - dla spektaklu "Sen Kalibana" Piotr Mateusz Wach, Jacek Niepsujewicz, ehh hahah - za wykorzystanie myśli Szekspira do pokazania jednostki uwikłanej w problemy współczesnego świata.

*

Nagroda redakcji Shakespeare Daily

Redakcja gazety Shakespeare Daily większością głosów postanowiła przyznać jedną, główną nagrodę, w wysokości 1000 zł, za podmiotowy stosunek do mniej doświadczonych aktorów i aktorek, danie przykładu partnerstwa, które powinno być podstawą współpracy w każdej instytucji kulturalnej. Zaowocowało to znalezieniem w Szekspirowskim dramacie tematów ważnych, a rzadko w teatrze poruszanych oraz stworzeniem przestrzeni dla wypowiedzi osobom, których głosów rzadko się słucha. W tym spektaklu mali nie byli mniejsi, a duzi nie byli więksi. Nagrodzony spektakl to "Mała premiera - Hamlet" w reżyserii Marcina Starosty, przygotowany przez Teatr Polski w Poznaniu, Szkoła Podstawowa nr 83 "Łejery" w Poznaniu.

Nagrodę publiczności w wysokości 1000 PLN otrzymała Caroline Pagani za spektakl "Hamletelia"

W uzasadnieniu czytamy: za spektakularną i zróżnicowaną grę konwencjami teatralnymi, za pasjonującą i głęboką dekonstrukcję mitu bohaterki w słodko-gorzkiej opowieści o życiu, miłości, śmierci i sztuce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji