Artykuły

Kostrzyn. Zamachowski, Tokarczuk i inni w ASP

W czwartek rusza 25. Pol'and'Rock Festival. Tradycyjnie na spotkania (już od środy) zaprasza Akademia Sztuk Przepięknych. W tym roku nie zabraknie pisarzy, reporterów czy aktorów.

Na jakie spotkania Akademii Sztuk Przepięknych na 25. Pol'and'Rock Festival warto się wybrać? To nasz subiektywny przewodnik.

1. Mariusz Szczygieł

Ikona reportażu i mentor młodego pokolenia dziennikarzy. Szerszej publiczności dał się poznać jako prowadzący program "Na każdy temat", emitowany na Polsacie w latach 1995-2001. Dziś publikuje w "Dużym Formacie", a jego rubryka nosi tytuł "Szczygieł poluje na prawdę". Czytelnicy cenią go za poruszanie trudnych tematów i delikatną ironię. Większość jego tekstów wzbudza ogromne dyskusje wśród odbiorców. Najlepsze z nich zostały przetłumaczone na co najmniej 13 języków, a książka "Zrób sobie raj" była nominowana do Nagrody Nike. Poza tym był laureatem jednej z ważniejszych nagród dziennikarskich - nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż pt. "Śliczny i posłuszny". W 2013 r. został Dziennikarzem Roku w konkursie Grand Press. Na festiwalu Pol'and'Rock wystąpi z pisarzem i reportażystą Filipem Springerem.

Piątek, 2 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.

2. Zbigniew Zamachowski [na zdjęciu]

Aktor filmowy i teatralny. Widzowie znają go chociażby z filmów Kazimierza Kutza - "Pułkownik Kwiatkowski" czy "Sława i chwała". Zagrał w "Białym" Krzysztofa Kieślowskiego, drugim filmie w trylogii "Trzy kolory". Od 1997 r. występuje na deskach Teatru Narodowego, a od jakiegoś czasu również w Och Teatrze i Teatrze Polskim w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany "Orłem", a w 2015 r. otrzymał medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Nieliczni wiedzą, że komponuje muzykę do etiud filmowych oraz pisze teksty piosenek.

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.

3. Wojciech Smarzowski

Twórca takich filmowych hitów jak "Wesele", "Drogówka" czy "Kler". W swoich dziełach porusza problem ludzkich słabości oraz polskich zwyczajów kulturowych. Nie oszczędza żadnej grupy społecznej, przez co jego filmy mogą wydawać się kontrowersyjne. Doceniany przez widzów i krytyków. Wielokrotnie nagradzany "Orłem", przyznawanym przez Polską Akademię Filmową. Jego ostatni film "Kler" wywołał szeroką dyskusję o kondycji Kościoła w Polsce. W kinach obejrzało go ponad 5 mln widzów.

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 11.30. Duży Namiot ASP.

4. Olga Tokarczuk

Jej nazwisko pojawia się zawsze, kiedy mowa jest o polskiej literaturze współczesnej. Zadebiutowała w 1979 r., pisząc opowiadania do popularnego "Na przełaj". Wtedy publikowała jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin. Na koncie ma takie tytuły jak "Lalka i perła", "Opowiadania bizarne" czy "Księgi Jakubowe", które w 2015 r. zostały uhonorowane Nagrodą Literacką Nike. Nike otrzymała też w 2008 r. za powieść "Bieguni". Angielski przekład książki w ub. roku przyniósł jej międzynarodowego Bookera.

Doczekała się również ekranizacji swoich powieści. Agnieszka Holland wyreżyserowała "Pokot" na podstawie powieści Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.

5. Katarzyna Nosowska

Charyzmatyczna i wyrazista artystka. Wokalistka zespołu Hey. Jej utworów od lat słuchają pokolenia Polaków. Mocną stroną Nosowskiej jest poczucie humoru i duży dystans do siebie. Na swoim koncie na Instagramie publikuje krótkie filmy, w których parodiuje ludzi ze świata mediów społecznościowych. To stało się dla niej inspiracją do napisania książki "A ja żem jej powiedziała...", która niedługo po premierze stała się bestsellerem.

Piątek, 2 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.

***

Program ASP na 25. Pol'and'Rock Festival

Środa, 31 lipca

godz. 12.30-14 - Janusz Kondratiuk i Bożena Stachura, prowadzi Michał Broniatowski

godz. 14-15.30 - Krzysztof Skiba, prowadzi Piotr Halicki

Czwartek, 1 sierpnia

godz. 10-11.30 - o. Ludwik Wiśniewski, prowadzi Janusz Schwertner

godz. 11.30-13 - Adam Bodnar i Jurek Owsiak, debata o hejcie

godz. 13.30-15 - Wojciech Pszoniak, prowadzi Jaśmina Marczewska

Piątek, 2 lipca

godz. 10-11.30 - Mariusz Szczygieł i Filip Springer, prowadzi Mateusz Baczyński

godz. 11.30-13 - Igor Tuleya i Justyna Kopińska, prowadzi Kamil Dziubka

godz. 11.30-13 - Bogusław Stanisławski, założyciel Amnesty International w Polsce, prowadzi Kamil Turecki

godz. 13.30-15 - Kasia Nosowska, prowadzi Piotr Halicki

godz. 15 - debata poświęcona podróżom, goście: Sabina Lawrów, Anna i Artur Kozińscy, Karolina i Arkadiusz Siwkiewiczowie, prowadzi Jarosław Kuźniar

Sobota, 3 lipca

godz. 10-11.30 - Zbigniew Zamachowski, prowadzi Kamil Dziubka

godz. 11.30-13 - Wojciech Smarzowski, prowadzi Bartosz Węglarczyk

godz. 13.30-15 - Olga Tokarczuk, prowadzi Katarzyna Janowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji