Artykuły

Wrocław. Teatr plenerowy w sierpniu

4 sierpnia rusza wakacyjny projekt "Wrocławski Teatr Plenerowy", w ramach którego prezentowane będą spektakle o lżejszej formule.

Wrocławskie teatry zawodowe podlegające samorządowi, na czas wakacji zamykają swoje siedziby i nie grają przedstawień. Wymusza to poniekąd regulamin pracy, poniekąd spowodowane jest założeniem, że w upalne lato do teatru widz nie przyjdzie. Tymczasem spora część wrocławian nie wyjeżdża z miasta. Wrocław jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, co powiększa grono odbiorców. Lato to także czas aktywności na świeżym powietrzu. Nasze miasto dysponuje odpowiednią infrastrukturą (parki, place, skwery) oraz możliwościami technicznymi (podłączenia prądu, koce, leżaki, karimaty, pufy) a także zawodowymi aktorami, którzy w tym czasie nie mają zobowiązań w swoich macierzystych teatrach.

Biorąc pod uwagę powyższe zdecydowaliśmy się połączyć siły, wykorzystać środki i robić teatr w plenerze. Sceną jest trawnik, kopułą teatru niebo, widownia zasiada na kocach, leżakach, parkowych ławkach. Scenografia jest lekka, łatwo demontowana, nie niszczy trawy, nie obciąża podłoża i nie wymaga ciężkiego sprzętu.

Prezentowane przedstawienia powinny mieć lekką formę, ich akcja powinna się toczyć w plenerze, lub być do tego dostosowana, czas trwania nie powinien przekroczyć godziny a treść powinna być dostosowana do widzów w różnym wieku.

Wstęp na spektakl jest wolny, ponieważ koszty produkcji, przygotowania i eksploatacji sfinansuje Gmina Wrocław na mocy stosownej umowy zawartej na realizację zadania z Fundacją Ośrodek, która będzie producentem projektu.

Bezpłatny wstęp pozwoli dotrzeć ze sztuką teatralną do wszystkich, którzy do tej pory mogli czuć się wykluczeni z życia kulturalnego. To nie oni wybiorą się do teatru, to teatr przyjedzie do nich. Zeszłoroczne doświadczenie udowodniło, że największym zainteresowaniem Wrocławski Teatr Plenerowy cieszył się w biedniejszych dzielnicach Wrocławia, pośród osób starszych i rodzin z dziećmi. Niedzielny spacer po parku stawał się dla tych osób równocześnie wizytą w teatrze. Dla niektórych pierwszą.

Wrocławski Teatr Plenerowy jest przygotowywany ze środków Gminy Wrocław przy współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Zarządem Zieleni Miejskiej.

***

4 sierpnia - Park Południowy, polanka w sąsiedztwie Parku ESK

11 sierpnia - Park Szczytnicki, polanka w sąsiedztwie kościołka Św. Jana Nepomucena

15 sierpnia - Wyspa Piasek, w okolicy Żywego Pomnika Areny

18 sierpnia - Sępolno, skwer przy ulicy Kosynierów Gdyńskich, Brzóski, Potebni

25 sierpnia skwer pomiędzy ulicami Podwale i Zygmunta Krasińskiego

1 września - Park Grabiszyński, okolice Górki Skarbowców

"Ogród Rogaczy - ławeczka niepodległości" - to farsa kryminalna autorstwa Marka Kocota, a właściwie bardziej satyra na obecne kryminalne produkcje telewizyjne z gatunku paradokumentów. Oto we wrocławskim parku, przy ławeczce niepodległości, pojawiają się tajemniczy obywatele z rogami na głowie. Policjanci szukają ciała, szef ogromnej korporacji szuka sensu życia, a szef działu HR szuka sprawiedliwości Spektakl trwa jedną godzinę 5 minut, w obsadzie aktorki Aleksandra Dytko-Masztalska (Wrocławski Teatr Współczesny), Klaudia Waszak (Teatr Muzyczny Capitol), Andrzej Gałła (Teatr Muzyczny Capitol), Tadeusz Ratuszniak (Wrocławski Teatr Współczesny), Tomasz Krajewski i Marek Kocot (dawniej Teatr Współczesny Wrocław). Sztuka na 6 osób, dla widzów w różnym wieku, ze szczególnym ukłonem do dorosłych. Premiera spektaklu otwierała projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego w 2018 roku.

"Parady" autorstwa Jana Potockiego - seria scenek rodzajowych, których bohaterowie wywodzą się z ducha komedii dell'arte. Powstały w 1793 roku i grane były na dworach magnatów Potockich.

To wdzięczny popis żartu scenicznego przeniesionego na płaszczyznę groteski. Dużo ruchu, odrobina pantomimy i spora dawka klownady w kostiumie i scenografii inspirowanej twórczością Rene Margitte'a. Uciekamy od klasycznych strojów i masek włoskiej commedia dell'arte. Uciekamy od tłumaczenia Józefa Modrzejewskiego, które - mimo, że powszechnie znane i najczęściej dotąd grywane, nosiło już ślady nadgryzień zębem czasu. Nowe tłumaczenie i adaptację (m. In. Poszerzenie o ramę z dramatów Szekspira) przygotował Marek Kocot. Obsada czteroosobowa złożona z aktorów Teatru Muzycznego Capitol: Klaudii Waszak, Adriana Kący, Mikołaja Woubisheta oraz Marka Kocota Czas trwania około 1 godziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji