Artykuły

Warszawa. Nowy cykl "Teatroteka Młodego Człowieka"

Po sześciu latach realizacji projektu TEATROTEKA Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych postanowiła rozszerzyć pole działania projektu na twórczość dramaturgiczną dla dzieci. Ruszyła produkcja pierwszych trzech spektakli TEATROTEKI MŁODEGO CZŁOWIEKA. Będą to, na początek, widowiska dla dzieci młodszych, czyli dla widzów od lat 7 - 10. W przyszłości realizatorzy przewidują także spektakle dla nastolatków.

TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA - wyjątkowa oferta dla najmłodszych

Nowa inicjatywa WFDiF to śmiałe wyzwanie producenckie i artystyczne mające na celu produkcję telewizyjnych spektakli dla dzieci w oparciu o polskie teksty współczesne powstałe w XXI wieku. Założenia są podobne, jak w przypadku TEATROTEKI dla dorosłych - młodzi autorzy i reżyserzy, konwencja teatralnego, oryginalnego widowiska audiowizualnego powstałego z wykorzystaniem środków filmowych. Będą to przedstawienia aktorskie, bez wykorzystania lalek i bez udziału (choć to nie jest całkiem wykluczone) wykonawców dziecięcych. Ruszyła produkcja pierwszych trzech spektakli.

Reżyserka Joanna Zdrada zakończyła zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marty Guśniowskiej "A niech to Gęś kopnie!". To dowcipna, momentami nostalgiczna opowieść o Gęsi, która szuka sensu życia i znajduje go zupełnie nie tam, gdzie mogłaby się tego spodziewać. Imponującą w swym rozmachu scenografię stworzyła Zofia Mazurczak-Prus, kostiumy zaprojektowała Justyna Bernadetta Banasiak, autorem zdjęć jest Łukasz Gutt, a w obsadzie m.in. Agnieszka Przepiórska, Arkadiusz Janiczek, Sonia Bohosiewicz, Łukasz Lewandowski, Olga Sarzyńska, Krzysztof Dracz i inni.

Ukończono zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marii Wojtyszko "Królewna Logorea i Niedźwiedź" w reżyserii Justyny Łagowskiej (na zdjęciu). To nawiązująca do tradycyjnej bajki, lecz napisana bardzo współczesnym i dowcipnym językiem, historia o dziewczynce - królewnie, która z zazdrości o swojego mającego się urodzić braciszka, wykorzystując magiczne zaklęcie, zamienia go w niedźwiadka. Widząc jednak niestosowność swojego czynu, stara się za wszelką cenę przywrócić mu ludzką postać. Przeżywa przy tym niesamowite przygody i spotyka na swej drodze przedziwne postaci. Autorkami scenografii są Justyna Łagowska i Natalia Horak, kostiumy zaprojektowała Julia Kosmynka, a twórcą zdjęć będzie Wojciech Suleżycki. W kilkunastoosobowej obsadzie zobaczymy m.in. Monikę Frajczyk, Dorotę Landowską, Tomasza Schimscheinera, Piotra Polaka, Sonię Roszczuk, Martę Ścisłowicz i Jacka Braciaka.

Jeszcze w lipcu odbędą się zdjęcia do spektaklu wg sztuki Maliny Prześlugi "Dziób w dziób" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. To sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają zasady rządzące grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Do podwórkowej bandy Gołębi próbuje dołączyć mały Wróbelek Przemek. Dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść. Autorem zdjęć jest ponownie Wojciech Suleżycki, scenografię stworzyła Anna Adamek, a kostiumy Marta Kodeniec. W rolach Gołębi - Marcin Bubółka, Piotr Piksa, Marcin Stępniak, Paweł Paprocki. Jako Gołębicę Mariolę ujrzymy Karolinę Bacię, w postać Wróbelka Przemka wcieli się Filip Orliński, a jako diaboliczna Kotka Dolores wystąpi Marta Malikowska.

Podobnie jak TEATROTEKA dla dorosłych, również TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATROTEKA - 50 spektakli debiutantów

Od końca 2013 roku w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, pod hasłem TEATROTEKA powstało 50 ekranizacji młodej polskiej dramaturgii zrealizowanych przez młodych, debiutujących w gatunku telewizyjnego teatru, reżyserów. Ten imponujący dorobek producencki i artystyczny, to wynik zaangażowania i determinacji Wytwórni, opiekunów programowych i artystycznych, oraz całej rzeszy pracowników poszczególnych pionów i wydziałów WFDiF wyspecjalizowanych w produkcji filmowej. To w sumie ponad 200 dni zdjęciowych, a więc okres, w którym powstaje kilka pełnometrażowych, kinowych filmów fabularnych. Jednak TEATROTEKA to przede wszystkim projekt, dzięki któremu szansę debiutu w pracy nad telewizyjnym spektaklem teatralnym zyskało dziesiątki reżyserek i reżyserów wspieranych talentami i umiejętnościami całej rzeszy aktorów, scenografów, kostiumografów, operatorów, kompozytorów, montażystów, charakteryzatorów, dźwiękowców, specjalistów od efektów komputerowych i wielu innych realizatorów zaangażowanych w produkcję i postprodukcję filmową.

Odzwierciedleniem artystycznego sukcesu TEATROTEKI jest kilkadziesiąt nagród przyznanych twórcom spektakli na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych i telewizyjnych. Wartość promocyjna cyklu dla polskiej, młodej dramaturgii i jej autorów wydaje się być nie do przecenienia, tym bardziej, że twórcy TEATROTEKI nie poprzestali na realizacji gotowych sztuk, lecz zainspirowali powstanie nowych tekstów, organizując dwukrotnie wespół ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS konkurs na utwór dramatyczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji