Artykuły

Rusza sezon Teatru Atelier w Sopocie

Za oknem lato już od pewnego czasu, a do Teatru Atelier nadciągnie już za "chwilę". Jubileuszowy dla Teatru Atelier 30. sezon zainauguruje Katarzyna Groniec swoim koncertem 4 lipca. W programie Lata Teatralnego 2019 w Teatrze Atelier m.in. premiera teatralna, muzyczna i recitalowa.

- Jesteśmy zafrapowani datami, jakie nam w tym roku towarzyszą. 1 września 1989 jest dla nas szczególnie ważną datą nie tylko z powodu rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale też wtedy rodziła się wolna Polska. Wtedy, 1 września, nieprzypadkowo zrobiliśmy spektakl o młodych Żydach w getcie warszawskim. Minęło 30 lat i temat wojny do dziś jest wpisany w nasze teatralne DNA, dlatego sezon zamkniemy bardzo dla nas ważną premierą "Wojna/Krieg/Milkhome" z pieśniami śpiewanymi po polsku, niemiecku i w jidysz - mówi André Hübner-Ochodlo, szef Teatru Atelier w Sopocie.

Lato Teatralne tym razem obejmie trzy premiery i szereg innych wydarzeń. Wszystko zacznie Katarzyna Groniec, która czterokrotnie, od 4 do 7 lipca, wykonywać będzie swój recital z materiałem najnowszej płyty "Ach!". Po niej obejrzymy najnowszą teatralną produkcję Teatru Atelier "Siłą przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda, pomyślaną jako koprodukcję Atelier z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Spektakl zobaczyć będzie można tego lata w Sopocie pięciokrotnie - 10 i 11 lipca odbędą się otwarte dla publiczności próby generalne, zaś od 12 do 14 lipca spektakl grany będzie jako pełnoprawne przedstawienie (zwyczajem Teatru Atelier ostatnie granie spektaklu jest premierą).

- Nigdy dotąd nie podjąłem się wystawiania sztuk Bernharda z dwóch powodów. Nie byłem pewien, czy jestem w stanie odcisnąć na nich swoje piętno i dotąd nie dostałem odpowiedniej motywacji. To się zmieniło, gdy dostałem propozycję od dyrektora Teatru Arena w Ostrawie, by zrobić "Komedianta". Zgodziłem się i ta przygoda przekonała mnie do dramaturgii Bernharda. On według mnie jest godnym kontynuatorem teatru egzystencjalnego Samuela Becketta. "Siła przyzwyczajenia" powstała w porozumieniu z dyrektor artystyczną Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie Magdaleną Piekorz. Ta praca daje nam mnóstwo artystycznej radości, a samo obcowanie z tekstem Bernharda to wielkie wyzwanie i duża przyjemność - dodaje dyrektor Teatru Atelier.

W "Sile przyzwyczajenia" poznamy dyrektora prowincjonalnego cyrku, który dostał polecenie, by ćwiczyć grę na instrumencie, aby poprawić koncentrację. Z tych ćwiczeń dyrektor czyni rytuał i dyktaturę. Wymyślił, że chociaż raz musi perfekcyjnie zagrać kwintet fortepianowy A-dur "Pstrąg" Franciszka Schuberta. Zmusza przy okazji swój zespół do niekończących się ćwiczeń.

Po raz kolejny do Sopotu przyjedzie syberyjski bard Evgen Malinowski, który promować będzie swoją płytę "Live at atelier". Recital z pieśniami Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego grany będzie 17 i 18 lipca. Już 19 lipca na scenie Teatru Atelier podziwiać będziemy Ewę Błaszczyk w monodramie "Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam" z tekstem Remigiusza Grzeli - to kolejna propozycja związana tematycznie z wojną, traktując jednocześnie o kobiecości. Artystka wykona swój monodram trzykrotnie (19-21 lipca). Po niej sceną Teatru Atelier zawładnie Katarzyna Żak z recitalem poświęconym piosenkom Agnieszki Osieckiej pt. "Gadu, Gadu".

Po raz kolejny z repertuarem jednego ze swoich przyjaciół zmierzy się Piotr Machalica, który od kilku lat z powodzeniem prezentuje swoje recitale w Sopocie. Tym razem premierowo usłyszymy piosenki Jonasza Kofty w aranżacjach Wojciecha Borkowskiego. Zabrzmią takie utwory, jak: "Pamiętajcie o ogrodach", "Jakoś leci", "Niedomówienie", "Jej portret", "Podróżą każda miłość jest" czy "Wakacje z blondynką". Machalica z "Koftą" wystąpi w Sopocie pięciokrotnie, od 24 do 28 lipca. Na koniec miesiąca czekają nas koncerty Hanny Banaszak, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta wybitna artystka zaśpiewa w Teatrze Atelier trzykrotnie, od 29 do 31 lipca.

Początek sierpnia to koncerty Grażyny Auguścik z Paulinho Garcią (1 sierpnia) oraz Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore w dwóch programach - "Greatest Hits" (2 sierpnia) i "Dziwny jest..." (3 sierpnia) z piosenkami Czesława Niemena. Po nich z piosenkami Toma Weitsa w koncercie "Od Weitsa do..." wystąpi Konrad Imiela (4 sierpnia), aktor od lat będący dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, który nie zapomniał o swoich muzycznych korzeniach. Kolejny recital to zasługa bardzo zasłużonego dla Teatru Atelier Mirosława Czyżykiewicza, który 5 sierpnia zaprezentuje się razem z Witoldem Cisło.

Wyjątkowo liczną grupę śpiewających aktorów zebrał Jerzy Satanowski do wznowienia po latach w nowym składzie spektaklu "Konie narowiste", które za pomocą ballad i piosenek przybliżają biografię Włodzimierza Wysockiego. Na scenie zobaczymy i usłyszymy aż 10 aktorów, m.in. Artura Żmijewskiego, Artura Barcisia, Mirosława Czyżykiewicza czy Mirosława Bakę, dla którego będzie to debiut "na żywo" w Teatrze Atelier (wystąpił dotąd tylko na nagraniu podczas "Komunikacji świń" z 2003 roku). Przedstawienie zagrane zostanie rekordowe tego lata w Atelier dziewięć razy (od 6 do 11 sierpnia). W niedzielę 11 sierpnia swoją płytę promować będzie duet z Los Angeles - Shandy & Eva, połączona.

Już po raz 22. odbywa się Konkurs na Interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej", którego drugi, warsztatowy etap odbywać roku odbywa się w Sopocie. Ponownie usłyszymy dziesiątkę utalentowanych wykonawców. Młodzi interpretatorzy twórczości Osieckiej zaprezentują się w Sopocie aż osiem razy, od 14 do 18 sierpnia. Potem w Sopocie pojawi się Magda Umer, która obchodzić będzie w recitalu na głos i fortepian (Wojciech Borkowski) niesamowity jubileusz 50 lat na scenie. Koncerty Magdy Umer (wystąpi trzy razy w dniach 19-21 sierpnia) będą rejestrowane - w planach jest wydanie płyty.

Lato Teatralne Teatru Atelier zakończą XIV Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, których najważniejszym wydarzeniem jest wspomniana wcześniej premiera "Wojna/Krieg/Milkhome" - Pieśni dla pokoju, z tekstami i kompozycjami polskich, niemieckich i żydowskich twórców. Wykonają je Anna Sroka-Hryń, Justyna Szafran i André Ochodlo, a oprawę muzyczną zadba doskonały Atom String Quartet i pochodzący z Polski, Izraela i Niemiec artyści pod okiem Adama Żuchowskiego, kierownika muzycznego Teatru Atelier.

- To bardzo skomplikowany projekt. Trzeba było dotrzeć do tekstów i do artystów, którzy mogli napisać do nich muzykę i porozdzielać materiał, uzyskać akceptację nowych tonacji w nowych utworach. Dziewczyny Ania Sroka-Hryń i Justyna Szafran do tego ciągle mają swoje spektakle. Dlatego naszą praca wymagała od wszystkich dłużej elastyczności - to trochę "taniec na linie" - przyznaje Adam Żuchowski.

Spektakl grany będzie od 29 sierpnia do 1 września - premiera 30 sierpnia. Wcześniej w ramach Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską zobaczymy "Shalom Sopot na bis" (22 sierpnia) oraz koncerty Noam Vazany (23 sierpnia), zespołu Klezmafour (24 sierpnia) oraz Pleyte Trio (25 sierpnia). Nie zabraknie też darmowych warsztatów języka hebrajskiego, tańca izraelskiego i Jidiszkajt.

Bilety na wydarzenia w cenie od 25 zł (otwarte próby spektaklu "Siła przyzwyczajenia") do 100 zł (koncerty Hanny Banaszak i monodram Ewy Błaszczyk).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji