Artykuły

Kraków. Wystawa Andrzeja Wajdy w Narodowym Starym Teatrze. Wśród obecnych m.in. żona zmarłego reżysera Krystyna Zachwatowicz

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie poznamy kulisy pracy Andrzeja Wajdy na scenie tego teatru.

Andrzej Wajda zrealizował na scenie Narodowego Starego Teatru w sumie osiemnaście spektakli: m.in. "Wesele" i "Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego, "Biesy" oraz "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego, "Hamleta" i "Makbeta" Williama Szekspira, "Zemsta" Aleksandra Fredry. Teatralne dzieła jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów odżyły teraz w MICET - interaktywnym muzeum Narodowego Starego Teatru.

Wystawa zatytułowana "WAJDA: 12 PRÓB. Inspiracje, tropy, superobiekty" odkrywa rozmaite wątki w jego twórczości.

Skupiliśmy się na pytaniach, które w twórczości reżysera były niezwykle ważne: o Polskę, o społeczeństwo, o jednostkę w ramach zbiorowości. Szukał odpowiedzi w polskiej historii i współczesności - bez względu na to, ile lat miał wyjściowy materiał literacki - tłumaczy Anna Litak, odpowiedzialna za wystawę.

- Analizując te inscenizacje, wypowiedzi twórców i teksty stworzyliśmy 12 bazowych pytań, które są otwartą formą do dyskusji o człowieku, patriotyzmie, obecności w zbiorowości - dodaje.

Zarówno w sali na parterze, jak i w podziemiach, gdzie mieści się MICET, zetkniemy się z różnymi kostiumami, rekwizytami, obiektami ze spektakli Andrzeja Wajdy. Jednym z jej atrakcyjniejszych elementów jest podłoga odtworzona z "Biesów".

To szczególne dla mnie przedstawienie. Przy pracy nad tym spektaklem się poznaliśmy w 1971 roku - mówi Krystyna Zachwatowicz, obecna podczas wczorajszego oprowadzania po wystawie, scenografka, prywatnie żona Andrzeja Wajdy, która realizowała z nim najważniejsze jego przedstawienia.

- Ale tu całą inscenizację wymyślił sam Andrzej. Ja dodałam tylko pomysł, by zabłocić brzegi kostiumów. Żeby one się połączyły ze scenografia, stanowiły jedną całość - tłumaczy.

Ale jak zaznacza, zawsze z perspektywy czasu nachodzi ją myśl, że wszystko zrobiłaby trochę inaczej. Jako przykład podaje fakt, że po 12 latach grania "Biesów" - gdy znów pojawiła się na widowni - zapisała cały zeszyt poprawek. Dopiero po spektaklu dowiedziała się, że... to było ostatnie przedstawienie.

Na wydarzeniu nie zabrakło też aktorów znanych z wajdowskich realizacji - jak Aleksander Fabisiak czy Zygmunt Józefczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji