Artykuły

Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Grand Prix, główna nagroda aktorska i za reżyserię oraz pięć wyróżnień indywidualnych - wielkim zwycięzcą jubileuszowej, 25. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej okazał się spektakl "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Po obejrzeniu 12 spektakli, które zakwalifikowane zostały się do finału tegorocznej edycji Konkursu, jury w składzie: Krzysztof Babicki, Michał Kotański, Jacek Kopciński, Paweł Płoski oraz Anna Wakulik (przewodnicząca), przyznało osiem nagród głównych i sześć wyróżnień. Zdecydowanymi zwycięzcami okazali się twórcy spektaklu "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", którzy otrzymali aż pięć wyróżnień i trzy nagrody główne, w tym tę najważniejszą - Grand Prix dla najlepszego spektaklu w Konkursie.

Do Michała Siegoczyńskiego trafiła nagroda za reżyserię "Najmrodzkiego..." (tekst: Michał Siegoczyński), a do Mariusza Ostrowskiego - odtwarzającego główną rolę w spektaklu - nagroda aktorska. Za najlepszą aktorkę jury uznało Oksanę Czerkaszynę, grającą w spektaklu "Lwów nie oddamy" (tekst: Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski i Mirosław Wlekły). Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie był drugim największym zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu - do aktorów: Oksany Czerkaszyny, Dagny Cipory, Małgorzaty Machowskiej, Mateusza Mikosia, Piotra Mieczysława Napieraja, Jacka Sotomskiego i Roberta Żurka, trafiła bowiem także nagroda zespołowa.

Najlepszą scenografię i muzykę jury dostrzegło w spektaklu "Pod adresem marzeń" z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Nagroda za scenografię powędrowała do Marka Zákosteleckiego, a nagroda za muzykę do Martina Husovskiego.

W 25. edycji Konkursu przyznano również sześć wyróżnień aktorskich. Pięć trafiło w ręce aktorów spektaklu "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" - Izabeli Baran, Karoliny Olgi Burek, Aleksandry Maj, Dominiki Majewskiej oraz Przemysława Chojęty. Szóste wyróżnienie powędrowało do Doroty Furmaniuk za rolę w spektaklu "Dziki" z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymał w tym roku Paweł Tomaszewski za rolę w spektaklu "Król" Szczepana Twardocha w adaptacji Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Anna Wakulik, przewodnicząca jury, zwróciła uwagę, że spektakl "Najmrodzki..." wygrał jednogłośnie. - A to dlatego, że jest teatrem, dla którego podstawą jest słowo... słowo, które działa na scenie. [spektakl] Nie jest lingwistyczną zabawą do analizowania na uniwersytetach, nie jest próbą wybrnięcia z zadania "jak napisać coś na zamówienie, udając, że temat mnie obchodzi". A i takie teksty zdarzyły się w finale. Na scenie w Gliwicach ożyły wszystkie postaci, każdy aktor miał swoje pięć minut. Publiczność pokochała postać Najmrodzkiego graną przez Mariusza Ostrowskiego. I nie nudziliśmy się ani chwili przez - uwaga - 220 minut!

Już po raz piąty swoje nagrody przyznała również Komisja Artystyczna, która wybiera finałowe spektakle. W tym roku w jej składzie znaleźli się: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski i Sandra Szwarc. Komisja zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród za najlepszy tekst w Konkursie autorom: Magdalenie Drab za teksty "Dzielni Chłopcy" i "Wyzwolenia" oraz Przemysławowi Pilarskiemu za teksty "Horroł szał, Reality Show(s)" i "Wracaj". Komisja wyróżniła także dwie młode autorki za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Błaszczyńska oraz Klaudia Hartung-Wójciak.

Jubileuszowy finał Konkursu miał specjalną oprawę, nie zabrakło też wspomnień związanych z poprzednimi edycjami. Była również niespodzianka - nagroda specjalna dla osoby, która z Konkursem związana jest od wielu lat i która przygotowuje skrupulatne konkursowe statystyki. Nagrodę tę otrzymał Andrzej Lis.

W tym roku do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zostało zgłoszonych 130 przedstawień z 81 teatrów. Komisja Artystyczna wskazała finałową dwunastkę oraz 53 spektakle, które mogą ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji.

- Świętujący w tym roku 25-lecie Konkurs, powołany przez Kazimierza Dejmka, ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki, był początkowo koordynowany przez Ministerstwo i ZASP, następnie przez Teatr Narodowy i od 17. edycji przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wielkim sukcesem Konkursu jest stale rosnące zainteresowanie środowiska teatralnego, o czym świadczy ogromna liczba zgłoszeń i zbudowany w ciągu ćwierćwiecza olbrzymi prestiż - podkreśliła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego.

***

Organizatorami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji