Artykuły

Gdańsk. Janda wystawia Szekspira w GTS

Sztukę "Jak wam się podoba" Williama Szekspira wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. "To kameralny, pełen intymności spektakl o miłości i o radości życia" - powiedziała reżyserka przedstawienia Krystyna Janda.

Spektakl będzie grany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie w środę odbyła się próba medialna.

- Robię spektakl o miłości i o radości życia. O tym, że jest jeden świat zły, a inny świat dobry, w którym jest wolność, miłość i przyjaźń - powiedziała dziennikarzom reżyserka.

Janda przyznała, że scenografia jest skromna. - Oparłam się w tym przedstawieniu wyłącznie na sztuce aktorskiej - dodała.

Artystka dodała, że nie miała w planach wystawić "Jak wam się podoba" na scenie elżbietańskiej GTS z epoki Szekspira. - Ja uważam, że to jest utwór kameralny - jest w nim bardzo dużo intymności, subtelności i niuansów. To nie jest typowa "biegana" komedia Szekspirowska. Skupiliśmy się na scenach miłosnych. Ten tekst wymaga innej dyspozycji publiczności - wyjaśniła.

Zdradziła, że zawsze chciała jako aktorka zagrać rolę Rozalindy, jednej z głównych bohaterek sztuki "Jak wam się podoba".

- Całe życie marzyłam, żeby zagrać Rozalindę. Trzy razy nie doszło to do skutku. Raz powstał wspaniały przekład Ernesta Brylla, specjalnie na użytek inscenizacji w Teatrze Ateneum. Pokłócił się jednak reżyser i do tego nie doszło. Drugi raz też nie wyszło ze względów czysto personalnych. Trzeci raz miałam to zagrać w telewizji i Andrzej Wajda zmienił tytuł na "Poskromienie złośnicy" i koniec końców do tej realizacji też nie doszło. I teraz spełniam to swoje marzenie z aktorami - zaznaczyła.

Pytana o swoją wizję i koncepcję reżyserską podkreśliła, że chce po prostu "robić maksymalnie dobre spektakle".

- Jestem reżyserem użytkowym - reżyseruję farsy, komedie, to, co trzeba. Nie jestem osobowością reżyserską, ja jestem przede wszystkim aktorką. Reżyseruję, aby utrzymać moją fundację (Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury). To jest naprawdę wielkie przedsiębiorstwo i muszę zrobić wszystko, żeby fundacja zarobiła milion złotych miesięcznie, żebyśmy się utrzymali - takie są bowiem koszty artystyczne i stałe dwóch teatrów - powiedziała.

W spektaklu wystąpią Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski oraz Jarosław Tyrański.

Scenografię do przedstawienia przygotowuje Magdalena Gajewska, a kostiumy Dorota Roqueplo. Za muzykę i opracowanie muzyczne w spektaklu będzie odpowiadał Mateusz Dębski, a za ruch sceniczny Emil Wesołowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji