Artykuły

Rzeszów. Czy powstanie opera?

Władze wojewódzkie i miejskie chcą mieć w Rzeszowie teatr muzyczny. - Skoro Unia daje fundusze na takie inwestycje, to czemu z nich nie korzystać? Pieniądze nie zaczekają - mówi Ryszard Winiarski, wiceprezydent Rzeszowa. Dyrektorzy instytucji artystycznych są przeciw. - Wybudować łatwo, ale jak utrzymać? - mówią.

Według planów budynek teatru muzycznego, ze specjalną sceną techniczną, miałby powstać przy Filharmonii Rzeszowskiej [na zdjęciu] i tworzyć z nią jeden zespół. - Być może połączylibyśmy go także ze szkołą, przy ul. Szopena w ciągu dwóch-trzech lat powstałoby centrum muzyczne - mówi Jan Burek, członek zarządu województwa. Koszt budynku z wyposażeniem oszacowano na około 30 mln zł. Inwestycja powstałaby ze środków unijnych w 85 proc, samorząd pokryłby tylko 15 proc. - Chcemy skorzystać z Regionalnego Programu Operacyjnego lub środków na miejskie ośrodki rozwijające funkcje metropolitalne w Programie Rozwoju Polski Wschodniej - wyjaśnia Jan Burek. Nie jest też wykluczone współfinansowanie budowy teatru muzycznego ze środków Ministerstwa Kultury - jako inwestycji strategicznej.

Do rozwagi w podejmowaniu decyzji w tej sprawie zachęca jednak Wergiliusz Gołąbek, dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej. Czasu do namysłu zostało niewiele: na przełomie sierpnia i września to zadanie ma być wpisane do Wieloletniego Programu Inwestycji Województwa.

Argumenty za:

* Rzeszowianie są zainteresowani spektaklami muzycznymi, o czym świadczą przestawienia z udziałem zespołów z zewnątrz organizowane przez Estradę Rzeszowską.

* Istnieją tu szkoły muzyczne kształcące specjalistów, którzy mogliby pracować w tego typu instytucji.

* Rzeszowianie lubiący tego typu widowiska wyjeżdżają do Lublina, Bytomia, Krakowa itd. Ponoszą dodatkowe koszty. Gdyby teatr muzyczny powstał w Rzeszowie, dostęp do takich rozrywek kulturalnych byłby ułatwiony.

* Niekoniecznie od razu powstałby stałby zespół teatru (ze względu ogromne koszty). Sala byłaby udostępniana zespołom przyjezdnym.

* Żadna z sal istniejących w Rzeszowie nie ma obrotowej sceny, zapadni, zaplecza, nie spełnia warunków technicznych, których wymagają teatry muzyczne.

* Rzeszów powinien stać się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury. - Podczas forum polsko-japońskiego, w którym niedawno brałem udział w Przemyślu, inwestor z Japonii pytał, ile mamy teatrów, kin, bibliotek - mówi Winiarski.

Argumenty przeciw:

* Po co tworzyć nowe instytucje kultury, skoro te, które istnieją, mają poważne problemy finansowe z utrzymaniem się, nie mają pieniędzy na pensje, opłaty rachunków.

* Taniej byłoby dostosować scenę filharmonii do pełnienia takich funkcji, jakie ma pełnić scena teatru muzycznego, niż budować nowy obiekt.

* Rzeszów nie ma widowni, która byłaby w stanie zapełnić salę każdego dnia przez cały miesiąc, a tylko dzięki codziennym przedstawieniom przy pełnej sali mogłyby się zwrócić wydatki poniesione na teatr muzyczny. Tymczasem, jak szacują specjaliści, Rzeszów ma widownię, która jest w stanie zapełnić salę na dwóch przestawieniach.

* Sal koncertowych i widowiskowych Rzeszów ma wystarczająco dużo (dwie ma Filharmonia Rzeszowska, jest Podpromie), w niedługim czasie powstaną kolejne: m.in. w odnowionym budynku byłego domu kultury WSK, gdzie Uniwersytet Rzeszowski zamierza przenieść Instytut Muzyki. Odnawiana tam sala koncertowa będzie mała supernowoczesne wyposażenie techniczne. Powstaje Millennium Hall z trzema ogromnymi i bardzo nowoczesnymi salami.

* Koszt utrzymania teatru muzycznego jest ogromny. Obecnie nikt nie jest w stanie zagwarantować środków na jego utrzymanie.

* Wszystkie teatry muzyczne w Polsce mają ogromne kłopoty z utrzymaniem, zapraszanie zespołów z zewnątrz na występy (tak jak to ma miejsce w Rzeszowie) jest wielokrotnie tańsze.

* Skoro Rzeszów może zdobyć spore pieniądze, to czy nie lepiej zainwestować np. w wymagającą natychmiastowej rozbudowy bibliotekę wojewódzką, której magazyny pękają w szwach, zamiast narażać miasto na dodatkowe wydatki?

Stanisław Turek, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie:

Mamy swój budynek przy ul. Sokoła 13, który jest teraz remontowany. Jest ładny, ale ciasny i mało funkcjonalny, tak jak wszystkie tego typu obiekty. Przed laty, za czasów Franciszka Józefa, mieściło się tu starostwo powiatowe. Ten obiekt nie jest na miarę biblioteki XXI wieku choćby z tego względu, że nie możemy go dostosować dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Za mała jest czytelnia główna, a warunki, w jakich funkcjonuje informatorium, urągają wszelkim zasadom obowiązującym we współczesnych bibliotekach. Jako instytucja wojewódzka pełnimy też funkcję metodyczną, tymczasem nie mamy nawet sali konferencyjnej. Brak nam również miejsca, by rozwijać nowoczesne usługi, a nasza wypożyczalnia główna jest oddalona od siedziby biblioteki o dwa kilometry.

Biblioteki w ościennych województwach już rozwiązały swoje problemy: krakowska otrzymała ogromne obiekty po byłych koszarach w centrum miasta, kielecka ma teren i budynek po dawnej szkole, a w sprawie naszej biblioteki nie ma żadnych wiążących postanowień.

Robert Wróbel, dyrektor ds. rozwoju i marketingu w Millenium Hall

Marzyłem od dawna o sali, która stworzyłaby możliwości organizacji bardzo różnorodnych form artystycznych, w tym spektakli teatru muzycznego. Tworząc koncepcję sali widowiskowej w Millenium Hall, zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwią jej wielofunkcyjność. Chcemy wspomóc istniejące w Rzeszowie placówki kulturalne, stwarzając możliwości realizacji większych przedsięwzięć, nawet o randze krajowej. Sala widowiskowa w Millenium Hall została zaprojektowana tak, by można było w niej wystawiać spektakle teatralne, musicale, będą się mogły w niej odbywać występy zespołów ludowych, koncerty, festiwale, premiery kinowe, pokazy mody. Scena będzie miała 12 metrów wysokości i 25 metrów głębokości, zapadnie, orchestrony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji