Artykuły

Warszawa. W piątek finał 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Najlepsze przedstawienie polskiego tekstu współczesnego, najlepszy tekst dramatyczny, reżyser i aktorzy - już w najbliższy piątek (28.06) poznamy zwycięzców jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się, jak co roku, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

W finale 25. edycji Konkursu znalazło się dwanaście spektakli, które powalczą o nagrodę główną oraz nagrody indywidualne. Jury - w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski i Anna Wakulik - wskaże zwycięzców spośród twórców przedstawień: "Dziki" z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Król" z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, "Kwiat paproci" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, "Lwów nie oddamy" z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" z Teatru Miejskiego w Gliwicach, "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Pod adresem marzeń" z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, "Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim" z Teatru Polskiego w Podziemiu, "Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, "Staś i Zła Noga" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, "Thriller" z Nowego Teatru w Warszawie oraz "Wyzwolenia" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Finałową dwunastkę wskazała wcześniej Komisja Artystyczna (Jacek Sieradzki - przewodniczący, Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Sandra Szwarc) spośród 130 zgłoszonych w tym roku przedstawień z 81 teatrów. Komisja Artystyczna wybrała także 53 spektakle, które mogą ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji, a w piątek przyzna też swoje nagrody - w tym nagrodę za debiut dramatopisarski.

Najlepszy tytuły i nazwiska laureatów poznamy 29.06 po godzinie 19.00. Tego wieczoru pełna lista nagrodzonych zostanie też opublikowana na stronie Konkursu sztukawspolczesna.org (która zostanie zaprezentowana w nowej odsłonie) oraz stronach portalu e-teatr.pl i instytut-teatralny.pl.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

W tym roku Konkurs obchodzi ćwierćwiecze. Teatrami, które przez ten czas zgłosiły najwięcej przedstawień - bo aż 45 - były Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatr Współczesny w Szczecinie (tylko pięć mniej miały ex aequo Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), najczęściej wystawianymi autorami Marta Guśniowska, Michał Walczak i Malina Prześluga.

Liczby 25. edycji Konkursu:

81 teatrów (46 teatrów instytucjonalnych, 14 teatrów lalkowych, 21 innych teatrów);

113 prapremier;

45 109 liczba kilometrów przejechanych przez Komisję Artystyczną;

miasto z największą liczbą zgłoszeń: Warszawa (15 teatrów; 21 przedstawień).

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie PSW organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji