Artykuły

Poznań. Akrobaci z Francji na otwarcie XXIX Malta Festival

Rok temu było wspólne burzenie wieży z kartonów. W 2017 r. - rowerowa parada. Tegoroczny festiwal Malta rozpocznie akrobatyczny spektakl. Wielkie otwarcie - na trasie od placu Wolności do placu Mickiewicza - należeć będzie do francuskiego zespołu Transe Express.

21 czerwca o godz. 19 przez centrum przejdą górujące nad tłumem śpiewaczki, akrobaci, tancerze i muzycy grający na bębnach. To będzie początek 29. edycji Malta Festival Poznań, która potrwa do 30 czerwca.

Armię tworzą ludzie

Tegoroczny festiwal to w sumie 300 wydarzeń, 750 artystów z 15 krajów, a także 50 różnych przestrzeni. Od placu Wolności, gdzie od lat bije festiwalowe serce, czyli Generator Malta, po dzielnice daleko od centrum.

Idiomem jest w tym roku "Armia jednostki", a pomysłodawcą hasła spajającego główną część programu i kuratorem Idiomu - pochodzący z Angoli Nástio Mosquito. W swoich pracach łączy rozmaite media i formy sztuki. Zaproszeni przez niego artyści będą rozmawiać z publicznością o wojnie i pokoju, współczesnych konfliktach, wolności i roli indywidualizmu w naszym życiu. - Wiedzą, jak zaangażować ludzi nie tylko w podziwianie sztuki, ale w odczuwanie odpowiedzialności - opowiadał Mosquito podczas konferencji kilka tygodni temu. - Harmonijne rozwiązania możemy osiągnąć tylko wtedy, jeżeli zwrócimy uwagę na to, że armię tworzą pojedynczy ludzie - mówił.

Sam Mosquito pokaże w Poznaniu dwa swoje projekty. 22 czerwca o godz. 20 w Starej Rzeźni zobaczymy przygotowany na festiwal happening audiowizualny, składający się z prywatnych filmów i zdjęć obrazujących narodziny dzieci. O ich udostępnianie zwrócił się jakiś czas temu w wyemitowanym w internecie nagraniu. Na Malcie pokaże też swój nowy performance "No.One.Gives.A.Mosquito's.Ass.About.Us", prezentowany na otwarciu Biennale w Wenecji.

Ważne rozmowy, przestrzenie nieoczywiste

Co jeszcze ciekawego w programie? Przy hotelu Altus na Św. Marcinie - wielogodzinny happening Brazylijki Priscili Rezende. Rzecz o ciele, o związanych z nim wojnach.

Podczas happeningu "Ostatni dzwonek" przy stolikach na placu Wolności o polskiej edukacji rozmawiać będą nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele samorządów. O wojnie i pokoju w tym samym miejscu opowie m.in. Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Z Generatorem Malta - podobnie jak w poprzednich latach - udamy się na miejskie wycieczki. Na przykład na porastający dziką roślinnością stadion Szyca. Albo na Cytadelę, gdzie 28 czerwca, podczas plenerowego spektaklu odbędzie się ponowne odsłonięcie Dzwonu Pokoju.

Co na maltańskich scenach? M.in. przygotowana z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach premiera "Hańby" według powieści Maxwella Coetzeego. "Jest bliska dzisiaj, nam, w Polsce, ponieważ opowiada historię wyzysku. Historię kulturowego niewolnictwa, jednokierunkowej przemocy, w której osie konfliktu są bardzo dobrze rozpoznawalne: to relacje nierówności między mężczyznami a kobietami, białymi a obcymi - odmiennymi etnicznie, między bogatymi a biednymi, miastem a wsią" - piszą twórcy. Reżyseruje Maciej Podstawny. Premiera - na MTP, 28 czerwca.

Dzień później, w miejscu, gdzie ma stanąć nowy budynek Teatru Muzycznego, niecodzienny koncert: "Operetta! Żyjesz w Matrixie". Twórcy zapowiadają połączenie operetkowo-musicalowej klasyki z utworami takich zespołów, jak ABBA, Maanam czy Portishead. Wystąpią artyści Orkiestry Collegium F., a także m.in. Justyna Szafran i donGURALesko.

Więcej o programie i biletach - www.malta-festival.pl.

---

Na zdjęciu: "Divas", Transe Express

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji