Artykuły

Kraków. Hity tygodnia wg Magdy Huzarskiej -Szumiec

Końcówka sezonu i jak grzyby po deszczu wyrastają premiery teatralne. Na dodatek wszystkie godne uwagi. Gdy komuś będzie mało, może przejść się jeszcze na Noc Teatrów.

Noc Teatrów

I znowu będzie się działo. W sobotni wieczór, nie tylko w okolicach Rynku, ale też Nowej Huty, będziemy mieli szansę natknąć się na grane za darmo przedstawienia. Wejściówki do krakowskich teatrów raczej są już rozdane, ale zawsze warto próbować, bo gdzieś jeszcze mogą trafić się wolne miejsca. Za to plenerowe spektakle są już dla wszystkich, spragnionych sztuki.

I tak na Małym Rynku widzowie obejrzą przedstawienie Teatru Nikoli "Ptasia suita" i widowisko ogniowo-pirotechniczne "Narodziny Gwiazdy" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop. Na Placu Niepodległości (przy KS KORONA) Grupa Zatrzymać Obrotówkę zaprezentuje dwa spektakle: "Baśń dagestańska" i "Nowe szaty cesarza", natomiast Teatr Jednej Miny przedstawienie "123". Na Placu Szczepańskim wystąpią Teatr Vivre Fuegos ze spektaklem "Każdy ma prawo tworzyć byle co" oraz Teatr Vis a Vis, który zaprezentuje przedstawienie "Pierrot i Kolombina". Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskienoce.pl

Interesująco zapowiada się też widowisko w Alei Róż, zrealizowane przez Teatr KTO, a zatytułowane po prostu "Nowa Huta". Spektakl nie będzie kroniką ani dokumentem teatralnym, ale opowieścią prowadzoną przez wielu narratorów, w której zmyślenie pomieszane jest z faktami. Jego osią dramaturgiczną będzie zderzenie dwóch światów: industrii - ekspresyjnej, agresywnej, destrukcyjnej z przestrzenią ludzką, pełną miłości i poświęcenia. W przedstawieniu wystąpią tacy aktorzy jak: Marta Bizoń, Małgorzata Kochan, Małgorzata Krzysica, Roksana Lewak, Maria Różycka, Marta Zoń, Rafał Dziwisz, Krzysztof Górecki, Piotr Franasowicz, Andrzej Franczyk, Paweł Kumięga, Piotr Pilitowski oraz tancerze i Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta , Chór Cantores Beati Vincentii oraz statyści. Scenariusz, inscenizacja i reżyseria - Jerzy Zoń, muzyka - Janusz Grzywacz.

Nadchodzi chłopiec

Stary Teatr zaprasza w sobotę na swoją najnowszą premierę w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Na Dużej Scenie zobaczymy spektakl "Nadchodzi chłopiec", oparty na powieści koreańskiej pisarki Han Kang. Książka dotyka tematu demokratycznego powstania w koreańskim mieście Gwangju w maju 1980 roku, kiedy to został zabity piętnastoletni chłopiec. Pęknięcia wywołane przez jego śmierć dotykają jego bliskich - rodziny, przyjaciół - a potem wędrują dalej, naznaczając tych, którzy się z nim zetknęli, ale też osoby zupełnie obce. Pęknięcia docierają też do Polski i zmuszają nas do pochylenia się nad losem chłopca. Czy z historii o powstaniu i upadku możemy wysnuć prawdę o naturze człowieka? Czy w miejscu tak odległym jak Korea Południowa sprzed 40 lat możemy przejrzeć się jak w lustrze? Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Maria Kaczmarska, muzykę skomponował Michał Litwiniec.

Złoty wiek skrajności

Do pracy w Teatrze Nowym w Krakowie powracają Fabian Lettow i Mirjam Schmuck z niemieckiego kainkolektiv. W "Złotym wieku skrajności" ruszają w podróż do Sarmacji, niemiecko-polskiej, europejskiej krainy wyśnionej, zatopionej w samym centrum niegdysiejszej, przednarodowej Europy. Punktem wyjścia dla spektaidu jest dyskusja ze współczesnym pojęciem granic i narodowości. Żyjąc w Europie XXI wieku, w krajach pierwszego świata, kontynencie o jasno sprecyzowanych granicach, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak znane nam dziś polityczne podziały zmieniały się na przestrzeni ostatnich stuleci.

Performerzy wcielą się w role "dublerów" barwnych osobistości Europy ostatnich stuleci. W przestrzeni teatralnego obozowiska przemówią oni ustami aktorów - młodych mieszkańców współczesnej Sarmacji, niewidzialnej dla oka przywykłego do pojęć państw, narodu, form politycznych sojuszy. Widzowie, świadkując temu zdarzeniu, staną się uczestnikami podróży przez czas i przestrzeń.

Zakończenie sezonu

W sobotę w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi HI Symfonia d-moll Gustava Maniera. Usłyszymy Orkiestrę, Chór Żeński i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją Charlesa 01ivieri-Munroe oraz mezzosopmistkę Agnieszkę Rehlis.

Tajemnice Joan

A w kinach film, którego akcja rozgrywa się w roku 2000, na przedmieściach Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. A wszystko zaczęło się w roku 1938. Młoda Joan (Sophie Cookson) studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo (Tom Hughes), który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu U wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą

.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji