Artykuły

Legnica. Jubileuszowa trzydniówka z Heleną Modrzejewską

Legnicki teatr rozpoczął przygotowania do trzydniowego (13-15 września) święta 20-lecia obrania przez instytucję patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska. Program jubileuszu przedstawili w środę 12 czerwca dyrektor teatru Jacek Głomb i prezeska Stowarzyszenia "Teatr Niezbędnie Potrzebny" Barbara Maciejewska.

- Nie jesteśmy jedynym polskim teatrem, któremu patronuje Helena Modrzejewska, ale na pewno jesteśmy tym, który w działaniu jest wierny patronce. Nie tylko jako wybitnej odtwórczyni ról szekspirowskich, a Szekspiry są ważną częścią naszego repertuaru, ale także jako działaczce społecznej. 20. rocznica nadania teatrowi imienia to świetna okazja, by przypomnieć postać patronki, ale też do tego, by jubileusz świętować w przymierzu z naszą widownią, która przez te lata dorastała wraz z teatrem - objaśniał założenia wrześniowej trzydniówki Jacek Głomb.

Legnickim dziennikarzom zaprezentowano szczegółowy program tego artystyczno-społecznego wydarzenia, które nazwano "Modrzejewska by Legnica". Z przedwakacyjnym wyprzedzeniem, by dać czas widzom na zaangażowanie się w projekt. Teatr poszukuje bowiem prywatnych zdjęć z lat 1999-2019, które z perspektywy widzów ukazałyby historię minionych lat. Poszukiwani są także chętni do udziału i wypowiedzi w dokumentalnym filmie "Co Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zmienił w Twoim życiu?"

- Każdy z trzech dni wrześniowego jubileuszu będzie miał odmienny charakter. I tak piątek 13 września będzie dniem widza, sobota 14 września dniem aktora, zaś niedziela 15 września dniem wędrówki - poinformowała prezeska Stowarzyszenia "Teatr Niezbędnie Potrzebny" w Legnicy Barbara Maciejewska.

Wszystko rozpocznie się od spotkania widzów i ludzi teatru poprzedzonego projekcją filmowego dokumentu (13 września o godz. 17.30 w Art Cafe Modjeska). Dzień zakończy premiera muzycznego spektaklu "Spójrz na nią - pieśniodramat u Modrzejewskiej" na Scenie na Nowym Świecie (godz. 20.00). Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza i muzyki do spektaklu jest gitarzystka i członkini legnickiego tercetu folkowego HuRaban Hanna Włodarczyk. Zespół, który tworzą także Fabiana Raban i Monika Zapaśnik, wraz z grupą legnickich aktorów (Joanna Gonschorek, Magda Skiba w dublurze z Aleksandrą Listwan oraz Albert Pyśk), wystąpi w komplecie w tym mocno rozśpiewanym spektaklu. Całość reżyseruje Małgorzata Kazińska, zaś piosenki w spektaklu skomponowano do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy.

Drugi dzień trzydniówki (14 września) rozpocznie wspólne spotkanie aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (godz. 15.00 w Art Cafe Modjeska). Dyskusję o roli aktora we współczesnym teatrze inspirowanej postacią patronki obu scen poprowadzi profesor Emil Orzechowski, prezes Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja publikacji poświęconych patronce. O godz. 20.00 w foyer teatru otwarta zostanie wystawa zdjęć "Teatr w Legnicy 1999-2019". Dzień zakończy teatralizowana potańcówka na Scenie Gadzickiego do muzyki folkowej kapeli Tęgie Chłopy.

Dzień trzeci (15 września) rozpocznie się od spaceru po miejscach, które w dwudziestoleciu wykorzystywał teatr w swoich artystycznych produkcjach. Przewodnikiem będzie kierownik literacki legnickiej sceny, tłumacz i dramatopisarz Robert Urbański. Zbiórka o godz. 15.00 pod fontanną Neptuna w Rynku. Dzień zakończy (godz. 19.00 Scena Gadzickiego) gościnna prezentacja monodramu Krystyny Jandy "Zapiski z wygnania".

Spektakl wyreżyserowany dla Teatru Polonia przez Magdę Umer to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która opuściła Polskę razem z rodzicami. Za wykonanie tego monodramu Krystyna Janda została wyróżniona, m.in. indywidualną nagrodą aktorską w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018, tytułem najlepszej aktorki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz Grand Prix 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

- Pokażemy nie tylko wybitną polską aktorkę w świetnym przedstawieniu. Warto bowiem także pamiętać, że to właśnie Krystyna Janda grała Helenę Modrzejewską w siedmioodcinkowym telewizyjnym serialu "Modrzejewska" - przypomniał Jacek Głomb, który po spektaklu poprowadzi publiczną rozmowę z aktorką.

Jubileusz ""Modrzejewska by Legnica" finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (120 tys. zł) oraz samorząd województwa dolnośląskiego (41 750 zł).

---

Na zdjęciu: Jacek Głomb i Barbara Maciejewska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji