Warszawa. Nowe monety NBP: Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska
We wtorek Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwszą monetę z nowej serii "Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska" - podał bank w komunikacie. Na rewersie monety widnieje wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., a z lewej strony - autograf.
W folderze emisyjnym napisano m.in., że Helena Modrzejewska (1840-1909) była wybitną aktorką, wielką legendą polskiego teatru, gwiazdą dwóch kontynentów. Była nie tylko wyjątkową artystką, ale też gorliwą patriotką i filantropką.
"Na rewersie monety umieszczono wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki jako wklejka porcelanowa. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami" - informuje NBP.
Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 16 tys. sztuk. Cena monety będzie wynosić 210 zł brutto. Monety będzie można kupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji znajduje się w folderze emisyjnym.
NBP przypomina, że jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych - ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. "Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce" - podkreślono.
Według banku centralnego, emisja wartości kolekcjonerskich jest okazją do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, a także do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Kolejna emisja zaplanowana jest na 25 czerwca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety: 450. rocznica Unii Lubelskiej.