Artykuły

Warszawa. Nowe monety NBP: Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska

We wtorek Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwszą monetę z nowej serii "Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska" - podał bank w komunikacie. Na rewersie monety widnieje wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., a z lewej strony - autograf.

W folderze emisyjnym napisano m.in., że Helena Modrzejewska (1840-1909) była wybitną aktorką, wielką legendą polskiego teatru, gwiazdą dwóch kontynentów. Była nie tylko wyjątkową artystką, ale też gorliwą patriotką i filantropką.

"Na rewersie monety umieszczono wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki jako wklejka porcelanowa. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami" - informuje NBP.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 16 tys. sztuk. Cena monety będzie wynosić 210 zł brutto. Monety będzie można kupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji znajduje się w folderze emisyjnym.

NBP przypomina, że jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych - ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. "Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce" - podkreślono.

Według banku centralnego, emisja wartości kolekcjonerskich jest okazją do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, a także do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 25 czerwca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety: 450. rocznica Unii Lubelskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji