Artykuły

Częstochowa. 60-lecie Społecznego Ogniska Baletowego

W niedzielę 16 czerwca częstochowskie Społeczne Ognisko Baletowe świętuje tanecznie swoje 60-lecie. Jubileusz uczci spektaklem dedykowanym twórczości Stanisława Moniuszki.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Próby trwać będą do ostatniej chwili. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Społeczne Ognisko Baletowe powstało w Częstochowie we wrześniu 1959 r. jako Ognisko Choreograficzne. Założycielem był aktor Teatru im. Mickiewicza Adam Nowakiewicz. Pierwszym dyrektorem Ogniska był Józef Śliwiński. Od 25 lat szefuje mu zaś Urszula Brylewska, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Warszawskiej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza, wieloletnia tancerka-solistka Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", laureatka odznaczenia "Zasłużony działacz kultury" i Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie promocji i ochrony dóbr kultury. W 2000 r. założyła ona w Częstochowie Społeczną Szkołę Baletową, ściśle współpracującą z ogniskiem. Szkoła ta zarejestrowana została w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad działalnością obu instytucji patronat sprawuje Towarzystwo Upowszechniania Sztuki Baletowej "TERPSYCHORA".

Opowieść pełna przeprowadzek

Historia ogniska (szkoły zresztą też) to nie tylko sukcesy artystyczne, ale także ciągłe przeprowadzki. Przez 16 lat Społeczne Ognisko Baletowe mieściło się w Willi Generała na rogu al. Wolności i ul. Focha. Stamtąd przeniosło się na al. Jana Pawła II. Pół roku po remoncie drugiej z sal baletowych właścicielka kamienicy sprzedała ją [po przebudowie mieści się tam Bank Ochrony Środowiska - przyp. red.] i znów konieczna była nowa lokalizacja. Miasto znalazło lokal, byłe kasyno oficerskie, czyli słynny Dom Księcia. Na al. Wolności 44 ognisko wprowadziło się w 1999 r., Brylewska podkreśla, że lokal odebrała w stanie krytycznym. Gdy sytuacja się nieco ustabilizowała, w 2017 r. z popadającego w ruinę Domu Księcia musieli wyprowadzić się wszyscy lokatorzy. Szkoła i ognisko znów zostały bez dachu nad głową. Na szczęście nie trwało to długo, a balet trafił na dworzec PKP i do dziś - chwaląc to sobie - zajmuje tamtejszą przestrzeń.

- Poprzez taniec i muzykę wychowujemy dzieci tego miasta. Rozwijamy młodego człowieka. Myli się ten, kto myśli, że łatwo nauczyć tańca, kto bagatelizuje rolę choreografii. To nie jest tak, że dzieci przychodzą i sobie "fikają". Stworzenie choreografii to ogromna praca umysłu. Potem zaś mozolne godziny pracy, żeby nauczyć tego młodzież - zaznacza szefowa szkoły i ogniska.

Jubileuszowa gala już w niedzielę

Ponieważ w tym roku mija 60. rocznica powstania Społecznego Ogniska Baletowego, postanowiono szczególnie ją uhonorować i przypomnieć o wzbudzającej szacunek historii. Gala odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w Filharmonii Częstochowskiej (wstęp na nią obowiązuje tylko za zaproszeniami).

- Przypadająca w 2019 r. 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - polskiego twórcy i patrioty stała się doskonałą okazją do uświetnienia naszych obchodów. Prezentujący jego dorobek kompozytorski spektakl baletowy "Stanisław Moniuszko - obrazy polskie" uświetni pierwszą część jubileuszu - zapowiada Urszula Brylewska.

Próby do tego wydarzenia rozpoczęto wraz z początkiem roku kalendarzowego. Na początku wybrano fragmenty muzyczne z oper "Halka" i "Jawnuta" oraz baletu "Na kwaterunku", które stały się inspiracją muzyczną spektaklu.

Wszystko dopięte na ostatni guzik - Specjalnie przygotowana choreografia, stroje z epoki oraz wspaniała scenografia w postaci obrazów ożywionych ręką mistrza wprowadzają w epokę romantyzmu. Finałowym tańcem pierwszej części spektaklu będzie Mazur z opery "Halka" w mojej choreografii. Zaprojektowane i uszyte specjalnie do "Mazura" kontusze oraz muzyka wybitnego kompozytora zapewnią niezapomniane wrażenia - zapowiada Brylewska. - Druga część spektaklu będzie kalejdoskopem najciekawszych choreografii przygotowanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Oprawą muzyczną dla niej stanowić będą zarówno utwory współczesnych twórców jak i klasyków - dodaje.

Próby do jubileuszu trwają do ostatniej chwili. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Póki co młodzi adepci tańca ćwiczą w swojej szkolnej sali. Przed nimi próba generalna, która odbędzie się 15 czerwca już w Filharmonii Częstochowskiej. Wówczas od rana do późnego popołudnia uczniowie pod okiem pedagogów będą korzystać z ostatnich wskazówek przed spektaklem. Oprócz samej Brylewskiej, pracują z nimi Małgorzata Fertacz (która najdłużej związana jest ze Społecznym Ogniskiem Baletowym), Ilona Pułkownik, Aneta Wojtyra, Aleksandra Żaczkowa oraz Michaił Zubkov.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji