Artykuły

Kraków. "Wielkie aktorki" - seria monet w kolekcji NBP

Helena Modrzejewska będzie pierwszą aktorką, której wizerunek zostanie upamiętniony na srebrnej monecie w ramach serii "Wielkie aktorki. Narodowy Bank Polski wyemituje monetę 11 czerwca, a jej uroczysta prezentacja obędzie się 14 czerwca na scenie Teatru im. J. Słowackiego.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20:00, będzie im towarzyszył program artystyczny, a około 21:30 rozpocznie się mapping na trzech stronach budynku Teatru.

Wstęp wolny.

Teatr im. Juliusza Słowackiego kontynuuje współpracę z Narodowym Bankiem Polskim i po wybiciu monety upamiętniającej 125-lecie działalności Teatru, tym razem rozpoczyna, zapowiadaną wcześniej, serię Wielkie aktorki. Pierwszą z artystek uwiecznioną na monecie, będzie Helena Modrzejewska, związana ze sceną przy placu św. Ducha nie tylko jako aktorka ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Wraz z Antoniną Hoffmann została matką chrzestną Teatru Miejskiego w Krakowie (obecnie Teatru im. J. Słowackiego) własnoręcznie kładąc kamień węgielny pod fundamenty. Na tej scenie pokazywała swoje wybitne kreacje, m.in. szekspirowskiej Lady Makbet, Marii w Warszawiance, Marii Stuart, Kamili z Damy kameliowej A. Dumasa-syna i wiele innych.

Helena Modrzejewska zostanie upamiętniona na prostokątnej srebrnej monecie o nominale 20 złotych. Na rewersie monety umieszczono wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy - wykonany z porcelany - wachlarz sceniczny aktorki.

Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

Nominał 20 zł

metal: Ag 925/1000

stempel: lustrzany, wklejka porcelanowa

wymiary: 40,00 x 28,00 mm

masa: 28,28 g

brzeg (bok): gładki

nakład: do 16 000 szt.

Projektant monet: Anna Wątróbska-Wdowiarska

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A., emitentem jest Narodowy Bank Polski, cena emisyjna monety wynosi 210 zł, monetę można kupić od 11 czerwca 2019 roku w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Autorem pokazu mappingu towarzyszącego emisji monety jest Aleksander Janicki, twórca instalacji multimedialnych. Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji