Sceny z filmu Kutza zostaną odtworzone w chorzowskim skansenie
W ostatnią sobotę czerwca w chorzowskim skansenie odbędzie się ciekawe wydarzenie - "Powstańcze ślady w filmie >Sól ziemi czarnej" organizowane wspólnie przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" i Instytucję Filmową "Silesia Film" w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich.
Artur Madaliński, dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", podkreśla, że jest to impreza o charakterze interdyscyplinarnym, która łączy elementy edukacyjne, naukowe i rozrywkowe. Program, który zbudowany został wokół filmu Kazimierza Kutza, rozpocznie debata o wizerunku powstania w filmie z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy i znawcy twórczości Kutza, oraz prof. Ryszarda Kaczmarka, historyka, badacza Górnego Śląska, autora wielu publikacji o powstaniach śląskich.
Cztery sceny z filmu Kutza
W dalszej części imprezy przewidziano oprowadzanie po dwóch wystawach tematycznych: przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej" pokazującej skomplikowane dzieje naszego regionu oraz zrealizowanej przez Instytucję Filmową "Silesia Film" wystawie poświęconej twórczości filmowej reżysera "Soli ziemi czarnej": "Kazimierz Kutz. Destynacje".
Najbardziej widowiskowym elementem tego wydarzenia będzie zaplanowana na godz. 19 inscenizacja scen z filmu "Sól ziemi czarnej" Kazimierza Kutza. - Aktorzy Teatru Śląskiego odtworzą cztery sceny z filmu: przygotowania do powstania, scenę, w której ojciec wysyła braci Basistów do powstania, komediowy fragment z kurą oraz symboliczną scenę finałową filmu - informuje Halina Bieda, dyrektorka Muzeum Powstań Śląskich. Do inscenizacji zaproszono wszystkich żyjących odtwórców ról braci Basistów. Wezmą w niej udział Andrzej Wilk oraz bracia Jerzy i Olgierd Łukaszewiczowie. Ten ostatni wystąpi w podwójnej roli: jednego z braci Basistów oraz narratora odtwarzanych fragmentów.
Koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie
Po zakończeniu inscenizacji odbędzie się koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie. Wieczór zakończy plenerowa projekcja "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza.
"Powstańcze ślady w filmie Sól ziemi czarnej" zaplanowano na sobotę 29 czerwca na terenie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".